Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co se doopravdy děje v Sýrii


  • syrie
Sýrie je v poslední době asi nejčastěji uváděnou arabskou zemí v tiskových agenturách. Pokud sledujeme ty evropské zjistíme, že nákup zpráv je většinou u AP (Associated Press), pokud se i objeví zpráva např. od takové syrské tiskové agentury SANA na konci téměř s jistotou najdeme poznámku, která k původní zprávě absolutně nepatří. My Evropané tak čteme a sledujeme informace z jedné strany, popřípadě od TV Al-Jazeera, za kterou stojí Qatar.

 

Co se tedy děje? Pokud čtenář osobně nevyvíjí aktivitu, je zkrácen o jiný názor respektive informaci, čímž si upírá možnost vytvoření vlastního názoru, který by vznikl konfrontací podkladů. To je zároveň i důvod proč píšu tento komentář.

Zhruba před třemi týdny jsme ve zprávách tiskových agentur četli doslovně: V Sýrii vypukla občanská válka, týden nato v Sýrii byla vyhlášena generální stávka. Jaká byla realita?

Za prvé: v Sýrii žádná občanská válka nevypukla, protože dva dny nato jak byly publikovány tyto informace jsem se osobně procházel v Damašku, Tartouse a Latakii s tím, že v daných městech nebylo vidět ani jeden vojenský kontrolní bod, či tank, který by znenadání proběhl ostatním autům před nárazníky. Informace o občanské válce mi vyvrátil i poslanec dr. Jafar Alkheir, s nímž jsem měl možnost osobně ve městě Latakia v nočních hodinách navštívit nemocnici s urychleným příjmem, kancelář guvernéra nebo hlavní náměstí. Závěrem je, že život ve městě "běžel" normálně. Podle dr. Jafara Alkheira je Sýrie na mušce západu, kvůli své podpoře tzv. hnutí odporu (lépe mi zní resistance movements) jako Hizbaláh, nebo Hamas přičemž odmítla navržený obchod - přerušit svou podporu těmto hnutím, čím by si koupila svůj klid.

Sýrie jako jeden z mála států na Blízkém a Středním Východě zůstává sekulárním státem, což zřejmě nekoresponduje se záměrem větších států, i když toto vyjádření momentálně nemá logické kontury, ale počkejme si. Ať už nahlédneme do Saúdské Arábie, Íránu, Iráku, Egypta nevyjímaje Turecko o sekulárním státě se zřejmě už nedá mluvit. Zmínil už někdo slogany syrských protestujících: Alawiti do hrobu, křesťané do Libanonu? Objevily se už někde v našich médiích informace o aktivitách Muslimského Bratrstva, salafistů nebo propouštěni osob z iráckých věznic napojených na Al-Qaedu s "Destination" Sýrie?

Podezření vzbuzují také informace o bombardování palestinského uprchlického tábora Al-Ramleh (v létě 2011) syrskou armádou. Tyto informace byly dementovány samotnými Palestinci, co mi také potvrdili i samotní rezidenti z Latakie včetně dr. Jafara Alkheira.

Kde je potom pravda? Pokud čteme zprávy blízké syrskému režimu ty říkají, že za podporou revoluce je Izrael, USA ... západ. Pokud čteme to, co říká syrská opozice, ti hovoří o tom, že Izrael podporuje prezidenta B. Assada, protože ten vyhovuje Izraeli. Tak si vyberme!

Pokud se pak podíváme na některé "autentické" videa s tím, že jsou to protesty v některém městě, popřípadě, že jsou to dokonce pouliční boje, kdo potvrdí jejich autentičnost? Je tak Youtube relevantní zdroj informací, na který se občas odvolávají hlavní média? Sýrie je momentálně zejména ve válce mediální.

Za druhé: v Sýrii není občanská válka, nikdo však nemůže popřít, že zde existují nepokoje v některých oblastech jako např. ve městě Homs (především), Dara, Idlib nebo Der Al-Zor. Zatímco opozice mluví o revoluci, režim poukazuje na teroristické buňky, či kriminální gangy. Pokud se vrátíme k 23. prosinci, kdy v Damašku dva sebevražední atentátníci po výbuchu zanechali nejméně 44 mrtvých, opět se dostaneme ke zprávám, kdy režim říká něco o teroristických útocích, zatímco opozice o promyšleném kroku režimu, jenž odpálil nálože s cílem vystrašit jen nyní došlou delegaci z Ligy Arabských Států.

Pokud sleduji média i ze Sýrie najednou se černobílý svět mění a zjistíme, že je spíše šedý. Kdo má tedy právo stanovit kredit informací, které denně dostáváme? A proč nejsme informováni z druhé strany? Vytváříme si vlastní názor, nebo máme jen podsouvány jednostranné informace?

Cílem tohoto komentáře není stáhnout čtenáře na jednu, či druhou stranu. Cílem je, abychom přemýšleli a sledovali informace od obou stran a logicky vyhodnocovali to, co vidíme a slyšíme, vždyť naše společnost se řídí principy demokracie ...!?

Zbývá věřit, že příchod pozorovatelů z Ligy Arabských Států vnese více světla do aktuální situace v Sýrii, ale zejména do města Homs, které zřejmě nejvíce trpí pokud mluvíme o civilním obyvatelstvu bez ohledu nato koho rukojmím se stalo ...

Peter Ďurkovič

Video: Sékh Bader Hassoun-nejvyšší představitel muslimů v Sýrii, jemuž z důvodu že podporuje režim B.Assada zabili před pár týdny syna..veřejně odpustil a požádal o uklidnění situace...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře