Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

CIA řídí mučení na západním břehu Jordánu

  • muceni-palestina
Palestinští agenti, kteří na západním břehu Jordánu, tedy v oblasti spravované palestinskou samosprávou a hnutím Fatah, vězní a mučí stoupence Hamasu, pracují pod dohledem CIA, píše britský The Guardian. Necelý rok poté, co Barack Obama zakázal mučení na americkém území, tak CIA dál spolupracuje s orgány porušují lidská práva.

Kontakt mezi CIA a dvěma fatahovskými agenturami (Organizací pro preventivní bezpečnost a Všeobecnou výzvědnou službou) jsou těsné. The Guardian cituje diplomatické zdroje, podle nichž CIA považuje „obě palestinské organizace za své vlastnictví" a že je lze „považovat za prodlouženou ruku americké války proti teroru".

Zatímco CIA a palestinská samospráva popírají, že by Američané kontrolovali palestinské agenty a nějak úzce s nimi spolupracovali, informace Amnesty International, izraelské lidskoprávní organizace B´Tselem či palestinského al Hak, mluví o opaku. Podle nich se stav dodržování lidských práv na západním břehu v letošním roce „prudce zhoršil".

Ve věznicích Fatahu je v současnosti bez soudu drženo 400 až 500 stoupenců Hamasu, nejméně tři z nich za poslední rok na následky bití zemřeli.

Stejně brutální metody jsou připisovány i členům Hamasu, kteří v Gaze drží stoupence Fatahu, ovšem nejspíš bez spolupráce se CIA.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře