Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chemický útok je prologem velké války

Dohady o tom, zda v Sýrii byly použity bojové chemické prostředky, trýzní vedoucí představitelé zemí NATO. Samotný fakt nadsazování tématu syrských chemických zbraní je symptomem velké války, která se k regionu blíží, upozorňují experti.

  • chemicky-utok-je-prologem-velke-valky

Francouzské úřady a kompetentní orgány dosud nezískaly důkazy toho, že by znepřátelené strany v Sýrii použily chemické zbraně. „nemáme nic přesvědčivého. Máme údaje, které poskytli Angličané a Američané. Nyní je prověřujeme“, prohlásil v pondělí ve vysílání rádia Europe 1 francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius.

Spolu s tím, eskalace napětí v Sýrii zašla už tak daleko, že nelze vyloučit žádnou z variant vývoje událostí, domnívá se odborník z Ruského institutu strategických výzkumů Aždar Kurtov. V rozhovoru pro hlas Ruska poznamenal následující:

Domnívám se, že k tomu, aby bylo možné vládu Bašára Asada obviňovat z použití zbraní hromadného ničení, konkrétně chemických zbraní, nejsou dostatečné důkazy. Je tady jednoduchá logika: proti této zemi už tak je rozpoutána neskrývaná mezinárodní kampaň celé řady významných zemí patřících do západního bloku. A použití zbraní ze strany vlády (Asada) dá jenom záminku k otevřené vojenské intervenci. Nakonec, Bašár Asad není sebevrah, aby takto konal. Proto jsem, přeci jen, nakloněn věřit tomu, že chemické zbraně mohli použít povstalci.

Avšak v USA už začali hovořit o tom, že Sýrie překročila osudovou červenou linii, kterou Bílý dům pro Asadův režim narýsoval. Tato hranice, jak nejednou prohlásil americký prezident Baracklo Obama, znamená fakt jakéhokoliv použití chemických zbraní v Sýrii. Washington už zvýšil objemy tzv. „nesmrtící“ pomoci syrské opozici a do sousedního Jordánska vyslal 200 specialistů na průzkum a na vedení speciálních operací. Chystá se sem také přesunout obrněnou divizi a protiletadlové komplexy Patriot. Oficiální představitel Bílého domu J. Carney nedávno prohlásil, že administrativa „nevylučuje ani jednu z variant“ nátlaku na Damašek. Obyčejně se tato formulace v USA používá k označení možnosti války, nebo minimálně bombardování ze vzduchu.

Je zřejmé, že minimálně pro Západ se stalo svržení vlády v Damašku otázkou cti. Režim Bašára Asada se drží už dva roky, což je pro západní státy nepřijatelné. Problém ani není ve výhodné geopolitické a geografické poloze Sýrie. Vítězství, nebo úspěšná bojová akce zde umožní alespoň v určité míře zastínit fakt, že v Afghánistánu byly NATO a USA fakticky poraženy.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_04_30/Chemicky-utok-je-prologem-velke-valky/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře