Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bude ze Sýrie druhý Irák?

Rusko vyzvalo USA, aby se zdržely silového nátlaku na Damašek. V telefonické besedě s ministrem zahraničí USA Johnem Kerry připomenul ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov o mimořádně nebezpečných následcích eventuální další ozbrojené intervence pro celý region Blízkého východu a Severní Afriky, čemuž jsou příklady Irák a Libye.

  • bude-ze-syrie-druhy-irak

Americký vojenský rezort připravil plán ozbrojené operace proti Damašku. Šéf Pentagonu Chuck Hagel je připraven ho uskutečnit na pokyn prezidenta Baracka Obamy. K Američanům se mohou připojit také britští vojenští příslušníci. Ministerský předseda Velké Británie David Cameron se přitom netají tím, že získat sankci BR OSN na ozbrojenou akci se nepodaří – Rusko tomu zabrání. Rozhodne-li se Západ za této situace pro „druhý Irák“, to je sporná otázka, podotýká politolog Leonid Isajev:

- Američané se tehdy mýlili, a museli uznat, že chemické zbraně v Iráku nebyly nalezeny. Byla to silná rána zasazená prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu a pověsti USA. Myslím si, že teď budou jednat opatrněji.

USA vlastně musejí získat alespoň „protiasadovské“ důkazy expertů OSN, kteří vyšetřují v současné době fakt použití chemických zbraní na předměstí Damašku 21. srpna. Avšak podle názoru americké administrativy byl čas pro vyšetřování promeškán. Takže na jedné straně se Bílý dům pojistil tím, že předem zpochybnil závěry komise. Na straně druhé tím, že prohlásil o vojenském plánu, dal komisi OSN na srozuměnou, jaký výsledek její práce v Sýrii od ní očekává, říká politolog Leonid Isajev:

- Aby se cítili Američané klidně při vpádu do Sýrie, musejí mít za zády jednomyslné schválení komise OSN pro chemické zbraně. Nemyslím si, že toto schválení tak snadno získají.

Barack Obama se ocitl v dost složité situaci. Svého času prohlásil, že „červenou čárou“ pro vojenský útok na Sýrii bude použití Asadovým režimem zbraní hromadného ničení. V současné době však nemají USA objektivní zájem na invazi do Sýrie. Nesmlouvavého Asada by možná chtěly sesadit, nemají však kým ho nahradit. A prostě zbavit zemi vedoucího představitele a uvrhnout ji do chaosu znamená jen přidat další problémy sousednímu Izraeli. Zbytečné peníze v americkém rozpočtu také nejsou. Proto Pentagon sice má vojenský plán, ale Obama nepospíchá s rozkazem o jeho uskutečnění, podotýká orientalista Sergej Děmiděnko:

- Na 28. srpna se plánuje setkání ruských a amerických diplomatů, kteří mají projednat svolání konference o mírovém urovnání v Sýrii. Toto setkání nebylo dosud zrušeno. Proto bychom zatím neměli mluvit o tom, že otázka zasazení úderu Sýrii je už vyřešena.

Moskva varuje Washington před vojenským dobrodružstvím v Sýrii. Jakékoliv jednostranné silové akce mimo OSN podkopají úsilí mezinárodního společenství a způsobí eskalaci konfliktu na celém Blízkém východě, prohlásili na MZV RF.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_08_26/Bude-ze-Syrie-druhy-Irak/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře