Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

BR OSN předložila Bašáru Asadovi ultimátum

  • osn
  • BR OSN předložila Bašáru Asadovi ultimát
Bezpečnostní rada OSN vyzvala prezidenta Sýrie Bašára Asada, aby do 12. dubna splnil podmínky plánu úplného zastavení palby. Praví se o tom ve zvláštním prohlášení, které bylo schváleno pozdě večer 10. dubna. Bylo v něm vyjádřeno znepokojení tím, že podmínky tohoto plánu nebyly splněny – násilí nejen pokračovalo, ale vystupňovalo se.

Plán zformulovaný zvláštním vyslancem OSN a Ligy arabských států Kofi Annanem obsahuje požadavek k Damašku zastavit srážky do 6 ráno místního času ve čtvrtek. Plán přitom předpokládá, že povstalci mají odpovědět na tyto kroky vlády stejně.

Damašek měl ještě v úterý vrátit vojska z měst do kasáren a přestat používat tanků a dělostřelectva při potlačení ozbrojených útoků opozice. Mezitím v tento den přicházely zprávy o srážkách mezi povstalci a vládní armádou. Nehledě na reálnou hrozbu zmaření tohoto plánu počítá Kofi Annan s optimistickým výsledkem. Podle jeho slov jsou k zastavení násilí ještě dva dny – až do 12. dubna.

V úterý Moskva potvrdila, že bude důsledně usilovat o realizaci plánu Kofiho Annana. A to: zastavení bojových akcí oběma stranami a navázání dialogu mezi vládou a opozicí. Mj. aby byly vytvořeny podmínky pro poskytnutí humanitární pomoci lidem v nouzi.

Očekává se, že syrské téma bude hlavní v jednáních šéfů zahraničněpolitických rezortů Ruska a USA – Sergeje Lavrova a Hillary Clintonové ve Washingtonu ve středu a ve čtvrtek. Budou se konat na okraj setkání ministrů G8. Včera se pokusila Hillary Clintonová uvalit na Rusko odpovědnost za situaci v Sýrii, kdy prohlásila, že Moskva odmítá podpořit úsilí Washingtonu v OSN s cílem svržení režimu Bašára Asada. Toto prohlášení komentuje expert pro problémy mezinárodní bezpečnosti Vladimir Sotnikov:

Naši západní partneři, mj. USA, kladou důrazy ne zcela správně. Rusko už dávno dělá všechno na něm závislé, aby se Bašár Asad a opozice domluvili. Rusko však nemůže odpovídat za ty či ony akce syrského prezidenta. Rusko může Bašáru Asadovi poradit, aby plnil plán Kofiho Annana. A dělá to naléhavě. Pokusy amerických partnerů zatáhnout Rusko do svržení Bašára Asada jsou však nekonstruktivní.

Na schůzce ministrů G8 hodlá Francie navrhnout projednání dalších opatření pro urovnání syrského problému. Pádným důvodem k tomu je stále rostoucí proud syrských běženců do Turecka v důsledku pokračujícího násilí. Nyní ale sotva kdo z partnerů Francie v G8 může zaručit, že svržení Bašára Asada může zastavit jak proud běženců, tak i samotné násilí. Příklad Libye to potvrzuje. Hromadný útěk lidí odtamtud do sousedních zemí pokračuje a mezietnický konflikt přerůstá v druhou občanskou válku.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře