Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bílý dům odmítl íránské odpovědi

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • iraan-cil
Spojené státy odmítly poslední sérii íránských diplomatických návrhů jako „nevstřícnou" a několik vrcholných zákonodárců už prohlásilo, že se nemohou dočkat, aby zpřísnili sankce proti Íránu za jeho jaderný program.

Ačkoli důkazy o tom, že se Írán chystá k výrobě jaderných zbraní, neexistují a místo toho je po ruce dostatek údajů svědčících o pravém opaku, také velvyslanec USA při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Glyn Davies začal obviňovat Teherán, že se snaží vytvořit potenciál pro hypotetickou možnost vyrobit jednu jadernou zbraň, pokud by se pro to někdy v budoucnu rozhodl. „Máme vážné obavy, že Irán se při nejmenším snaží získat možnost výroby atomových zbraní," prohlásil s naléhavostí v hlase Davies na kongresu MAAE.

Je přitom zvláštní, že svůj názor ve stylu „co by, kdyby" zakládá na informacích amerických tajných služeb, které je pro změnu vydolovaly z výroční zprávy samotné MAAE. Ta konstatuje, že Írán má dostatek nízkoobohaceného uranu k použití v jaderné elektrárně v Búšehru, která má co nevidět zahájit provoz, a v případě jeho dalšího obohacení ho lze ale použít pro výrobu jediné zbraně. Američtí zpravodajci přitom jedním dechem ve své zprávě pro vládu konstatují, že Írán ale nic takového neprovádí.

„Ochromující sankce" chtějí Spojené státy a Západ vyhlásit koncem září, kdy vyprší lhůta na íránskou odpověď na americké návrhy. Jak se zdá, každá íránská odpověď už je dopředu považována za špatnou, a tak je i spekulativní obvinění na půdě MAAE lepší než žádné, tím spíš, že Washington musí něčím přesvědčit Čínu a Rusko, aby v Radě bezpečnosti pro sankce, k nimž vyzývá hlavně Izrael, hlasovaly také. Připravme se tedy na záplavu poplašných zpráv, které v nadcházejících dnech a týdnech zahltí mainstreamová média a budou vytvářet dojem, že íránská jaderná hlavice už už vyletí na Washington (Londýn, Berlín, Prahu...) Je příznačné, že tato propagandistická vlna nebude doprovázena žádnými hmatatelnými důkazy.

Rusko však oznámilo, že íránské odpovědi jsou takového rázu, že s nimi lze pracovat a že se Moskva proto postaví proti jakémukoli prohloubení sankcí. Rusko se podílí na výstavbě jaderné elektrárny v íránském Búšehru, která potřebuje obohacený uran.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře