Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Annanův plán – záchrana, nebo falešná naděje?

  • assad_annan
  • Annanův plán – záchrana nebo falešná naděje?
Damašek přijal plán Kofiho Annana týkající se mírového urovnání v Sýrii. Tato zpráva ale nevyvolala na Západě žádné nadšení. Cestovní mapa, kterou teprve minulý týden schválila Rada bezpečnosti OSN, najednou ztratila důvěru odpůrců režimu Bašára Asada. A samotného nejvyššího syrského představitele, který slíbil, že splní požadavky OSN, obvinili z pokusu oklamat světové společenství.

 

Rusko souhlas Damašku přijmout Annanův plán uvítalo. Avšak na rozdíl od USA, které očekávají od Asada okamžité akce, kterými má potvrdit, že jeho záměry jsou skutečně vážné, má Moskva za to, že teď je na řadě opozice.

Přední analytik z petrohradského střediska zkoumání soudobého Blízkého východu Gumer Isajev zdůrazňuje:

Ve skutečnosti poukazuje řada příznaků na to, že západní země a kromě nich i představitelé zemí Perského zálivu si zcela jasně přejí, aby byl Asadův režim svržen. Všechny požadavky a výtky k režimu jsou na jedné straně dost abstraktní a na druhé se dají jen těžko splnit, protože existuje i druhá strana konfliktu – ti, kdo vystupují se zbraní v ruce proti Asadovi. Není jasné, jestli budou oni plnit hlavní požadavek – zastavení palby.

Opozice v Sýrii je navíc značně rozpolcená, nemá jednotnou představu o budoucnosti Sýrie, – zdůrazňuje Gumer Isajev.

Neexistuje tu žádné hlavní ohnisko povstání, jako v libyjském městě Bengazí. Tam se hned podařilo vytvořit Přechodnou národní radu, která vystupovala jménem všech povstalců. A tady není jasné, kdo je vlastně Asadovou opozicí. Je to široký okruh různých sil, navzájem nijak nespojených. To, co bude vyhovovat jedněm, to ostatní označí za oportunismus. O jakém domlouvání se tu dá mluvit?

Experti se domnívají, že plán Kofiho Annana má šanci na to, že bude realizován, jestliže bude dodrženo několik podmínek: vnější síly musí skoncovat s jakoukoli podporou povstalců, musí zastavit dodávky zbraní a přestat slibovat všemožná blaha za svržení Asada. V opačném případě žádné iniciativy v oblasti urovnání situace v Sýrii ke stabilizaci situace v zemi nepřivedou.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_03_28/69892221/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře