Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Alláhovi bojovníci vylepšují image Hamasu

  • ansarallah
Nový pohled na Hamas a jeho vládu v pásmu Gazy nabízí nynější střety příslušníků jeho bezpečnostních sil s radikální skupinou Džund Ansár Alláh (Vojáci stoupenců Boha), při níž prozatím zahynulo na 24 členů Džundu a dalších asi 150 lidí bylo zraněno. Boje vzplály poté, co se členové Džundu pod vedením svého vůdce Abdala Latífa Músy snažili vyhlásit v pásmu Gazy „islámský emirát", který by zavedl mimo jiné také islámskou správu v oblasti počínající hranicemi města Rafah.

 

Hamas na mešitu, v níž se Džund Ansár Alláh shromáždil, zaútočil a podle jeho tvrzení pak Músa spáchal sebevraždu. Hamas skupinu kritizoval pro její spojenectví s Al Kajdou a dalšími zahraničními extremistickými hnutími a s ním spojený „špatný způsob myšlení". Zároveň obvinil sekulární hnutí Fatah, které působí na okupovaném západním břehu Jordánu, že členům Džundu dodalo zbraně, aby destabilizovali situaci v Gaze a oslabili postavení Hamasu.

Hamas je v Izraeli a na Západě sám označován za islamistickou a teroristickou skupinu, nicméně v praxi se chová více méně pragmaticky a svou pozici staví spíše na palestinském nacionalismu než islámu. Právě proto ho Džund Ansár Alláh kritizoval - vytýkal mu nejen to, že dodržoval sedmiměsíční příměří s Izraelem, ale v neposlední řadě i ochotu Hamasu uznat Izrael v hranicích z roku 1967.

Džund Ansár Alláh chtěl druhý islámský emirát vyhlásit v Jeruzalémě. Po ozbrojeném zásahu Hamasu proti „emirátu" v Gaze Džund vyhlásil tomuto hnutí válku. „Sdělujeme našim lidem, kteří byli svědky tohoto zločinu, že není po všem, že válka pokračuje," konstatuje prohlášení, které se objevilo na webové stránce nazvané Islámské meče spravedlnosti. „Vyzýváme naše lidi, aby se vyhýbali mešitám, do nichž chodí vůdci nevěřících (tzn. Hamasu) Ismaíl Haníja a ministři a zákonodárci jeho vlády, kteří vládnou proti vůli Alláha."

Poté, co za vůdcem Hamasu Chálidem Mišálem do syrského Damašku míří stále více amerických i evropských delegací, je tu další signál, že je nejspíš na čase začít vnímat Hamas v pásmu Gazy racionálně.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře