Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Po čtyřech letech války bylo osvobozeno syrské Aleppo. Průmyslové srdce Sýrie. Dříve dvoumilionové prosperující město, bylo ihned na počátku protestů v Sýrii obsazeno proxy silami profesionálních džihádistů. Vyprovokované protesty placené monarchiemi Perského zálivu, Tureckem, Izraelem a západními státy se převrátili do plnohodnotné války s terorismem.

Izrael si sliboval od oslabení Sýrie zajištění anexe Golanských výšin, arabští šejkové zase potřebovali protáhnout územím Sýrie plynovody a ropovody, aby se dostali na pobřeží Středozemního moře a mohli pokračovat v levnějším transportu do Evropy. Zvláště Katar a Saúdská Arábie, kteří jsou největšími sponzory teroristů v Sýrii.

  • aleppo-je-osvobozeno-syrska-armada-a-jeji-spojenci-osvobodili-prumyslove-srdce-syrie
  • screenshot_912
  • screenshot_911

Západní státy si od toho slibovali oslabení dodávek energií z Ruska, poškození ruské ekonomiky, aby se stalo jeho snadnější kořistí. Turecko v čele s AKP a Erdoganem si zase snilo svůj neoosmanský sen o vzkříšení sultanátu na úkor Sýrie a dalších zemí v okolí.

Islámský stát, kvazistát s patologickou ideologií se díky mocenskému vakuu, americkým zbraním a penězům obsadil obrovská území nejen v Iráku, ale i v Sýrii, včetně území na severu kolem Aleppa. Dodnes zde drží pozice a odolává Turkům, Kurdům i vládním jednotkám.

Zvláštní vztah existuje mezi Kurdy a syrskou vládou. Převládá spíše spojenectví, přestože se Kurdové zapojili do ozbrojeného boje proti vládě. Jejich cílem je vlastní stát. Náznaky nedořešeného konfliktu se vynořují ještě nyní, například při střetech obklíčených vládních jednotek v obklíčené enklávě Hasaka uvnitř kurdského území na severu země.

Přes všechny tyto zamotané vztahy je naděje na mír. Bylo osvobozeno Aleppo. Druhé hlavní město Sýrie. Porážka islamistů bude mít obrovský dopad na nové formování politiky zahraničních vlád, na morálku teroristů ve zbývajících oblastech Sýrie, a uvolní obrovské síly elitních vládních jednotek. Samotné město se rozkládá na ploše 190 km2 a na jeho osvobození se podílely desetitisíce vojáků syrské armády a jejích spojenců. Nastal skutečný zlom v syrské válce, který nezastíní ani dočasná ztráta Palmyry. A přestože lidé přežili obrovské utrpení a čeká je hrozná práce, dnes se v Aleppu slaví.

 

zdroj:http://euroasie.info/aleppo-je-osvobozeno-syrska-armada-a-jeji-spojenci-osvobodili-prumyslove-srdce-syrie/

Facebook komentáře

Nejčtenější