Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Výsoký německý generál: mise NATO v Afghánistánu selhala

  • afghaanwar
Vysoký německý generál, který hrál klíčovou roli v plánování mise Bundeswehru v Afghánistánu řekl, že intervence neuspěla, a že Taliban do několika měsíců po stažení znovu získá moc. Deset let po invazi není zdaleka jediným, kdo se k válce staví kriticky.

Je tomu 10 let, co Spojené státy spolu se spojenci z NATO vydali do Afghánistánu, aby ukončili vládu Talibanu a začali s pronásledováním šéfa al-Kaidy Usámy bin Ladina. Po jednom desetiletí je teroristický vůdce mrtev. Harald Kujat, bývalý generální inspektor německé armády, ale říká, že mise byla neúspěšnou.

„Mise splnila politický cíl projevu solidarity se Spojenými státy,“ řekl Kujat německému deníku Mitteldeutsche Zeitung. „Ale pokud budete měřit pokrok vzhledem k cíli stabilizovat zemi a region, mise slehala.“

Kujat řekl, že bylo příliš dlouho ignorováno to, že „oponent vedl vojenskou bitvu a my jsme měli udělat totéž.“ S odkazem na tvrzení, mimo jiných, německých politických leaderů, řekl „argument, že se jednalo o stabilizační misi, byl prosazován příliš dlouho.“ Řekl, že výsledkem je, že vojákům nebylo dáno co potřebovali, aby efektivně bojovali s nepřítelem.

Kujat není zdaleka první, kdo kritizuje válku v Afgánistánu. Jeho slova ale mají v Německu váhu. Byl vedoucím plánovačem německé mise do Afghánistánu a sloužil jako generální inspektor německé armády – post příslušející vojakovi s nejvyšším rankem v Bundeswehru – od roku 2000 do roku 2002. Součástí jeho práce bylo místo poradce pro vojenské záležitosti německé vlády a Ministerstva obrany.

Bývalý šéf Bundeswehru také prosazuje plán kompletního stažení 5000 bojových jednotek německého vojska z Afghánistánu v roce 2014, což je časový plán, který byl v pátek znovu potvrzený německým vláštním zmocněncem pro Afgánistán Michaelem Steinerem.

„Pokud se stáhneme z Afghánistánu v roce 2014,“ řekl Kujat, „Taliban se dostane k moci během několika měsíců.“

Steinar odmítl jemnovat přesné datum pro začátek stahování německých vojsk z Afghánistánu, vláda kancléřky Angely Merkelové ale prohlásila, že pokud to situace dovolí, bude usilovat o to, aby stanovila začátek stahování na konec roku 2011. Steiner řekl, že plán bude prezentovaný koncem roku.

celý článek: http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,790539,00.html

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře