Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Minsku byl založen nový ekonomický blok

V hlavním městě Běloruska bylo 10. října oznámeno o vytvoření nového Eurasijského ekonomického svazu (EAES). K této unii, jehož členem je Rusko, Bělorusko a Kazachstán, se připojila Arménie. Zájem o členství projevil také Kyrgyzstán. V Minsku se také uskutečnil summit hlav států SNS - polticko-ekonomického sjednocení bývalých sovětských republik.

Summit šéfů SNS byl hlavní politickou událostí minských setkání 10. října. Na něm se, přirozeně, hovořilo o ukrajinské krizi. Ale ukrajinský prezident Petro Porošenko chyběl. Místo něho se setkání účastnil ukrajinský velvyslanec v Bělorusku.

  • v-minsku-byl-zalozen-novy-ekonomicky-blok
Jak prohlásil uzbecký prezident Islam Karimov, je zvláštní, že k řešení krize na Ukrajině se Kyjev nepokouší hledat pomoc u pravých přátel. Vzniká dojem, že Porošeno nemůže pochopit, jestli je SNS pro Ukrajinu dobré nebo ne - uvedl Karimov.

V Minsku ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení členů Evropské unie, Kyjeva a Kišiněva, že se Moskva údajně snaží zabránit evropské integraci Ukrajiny a Moldavska:

-Nikdy jsme nebyli odpůrci jejich sblížení s Evropskou unií a sami se chceme sblížit s EU. Otázkou jsou podmínky naší spolupráce. Problémy vznikají ve spojitosti s tím, že naši partneři nepovažují za nutné zavčas, otevřeně a konkrétně jednat o rizikách, které vznikají pro ruskou ekonomiku a ekonomiku ostatních zemí SNS ve spojitosti se schválením pravidel jiných obchodně-ekonomických uskupení.

Summitu SNS v Minsku se zúčastnili prezidenti Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Tadžikistánu, Kyrgyzstánu, Arménie, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a Moldavska. Ti podepsali v Minsku balíček dokumentů v oblasti hraniční kontroly, migrace, boje s šířením drog a obchodem s lidmi, a také dokumenty v oblasti finanční rozvědky. Příští summit členských zemí SNS se uskuteční na podzim 2015 v Kazachstánu.

Eurasijský ekonomický svaz, poté co se k němu připojí Arménie, bude z hlediska HDP na pátém místě mezi nejdůležitějšími regionálními ekonomickými organizacemi jako je EU. Bude to největší ekonomické integrační uskupení na postsovětském prostoru s 190 miliony obyvateli.

EAES bude do určité míry analogií Evropské unie. Všichni účastníci EAES se zavázali zaručit svobodný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Provádět koordinovanou politiku v klíčových ekonomických oblastech - obchodu, energetice, průmyslu, zemědělství a dopravě. Není vyloučeno, že v EAES bude také zavedena společná měna.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře