Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tajná válka proti Íránu?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • iraan-cil
V íránském Sboru strážců islámské revoluce (Pasdaran) byl vyhlášen stav zvýšené pohotovosti. V Teheránu se obávají, že se jejich zem může stát objektem útoku Severoatlantické aliance, která se bude snažit zlikvidovat klíčové prvky jaderné infrastruktury. To vše se odehrává na pozadí zpřísnění ekonomických sankcí proti Íránu ze strany západních zemí – až po zákaz dovozu íránské ropy.

Vrchní velitel Sboru strážců, generál Mohamed Al Džaafarí rozkázal, aby íránské balistické rakety byly rozptýleny po celé zemi. Tak budou chráněny před nepřátelskými útoky. Kromě toho bylo v íránském vojenském letectvu vytvořeno několik pohotovostních útvarů. Pořádají cvičení, procvičují rychlé protiútoky proti letectvu předpokládaného nepřítele.

Během posledních týdnů došlo v Íránu k celé sérii silných výbuchů. 12. listopadu v důsledku jednoho z nich v největším výzkumném středisku v okolí Teheránu zahynul generál-major Hasan Tehraní Mogaddam. Říkali mu „otec íránského raketového programu". 28. listopadu došlo k další silné explozi ve městě Isfahanu. Podle některých údajů byl poškozen závod na obohacování uranu. Před několika dny se objevily zprávy o tom, že íránské protivzdušné síly sestřelily americký bezpilotní letoun RQ 170 Sentinel. Tento přístroj byl určen k vzdušné rozvědce. Všechny tyto diverze nás nutí k tomu, abychom mluvili o skutečné tajné válce proti Islámské republice.

Vášně kolem Íránu a jeho jaderného programu se začaly stupňovat v minulém měsíci, po tom, co byl ve zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii vysloven předpoklad, že Teherán se přiblížil k vyvinutí atomové bomby. Jednalo se o zpřísnění ekonomických sankcí a o možné zasazení úderu íránským jaderným objektům – mimo jiné ze strany Izraele. Tehdy experti Hlasu Ruska vyslovili myšlenku, že hlavním iniciátorem celého tohoto procesu je Washington. Samotný Bílý dům teď ale raději zůstává stranou a íránský problém se pokusí vyřešit za pomoci Tel Avivu.

Ekonomický nátlak na Írán ale neustále vzrůstá. Sankce OSN a jednostranné sankce zavedené USA a Evropskou unií budou co nevidět doplněny dalšími. V Evropské komisi posuzují otázku zákazu dovozu íránské ropy a už dosáhli konsensu. Podle mínění představitelů Evropské komise bude tato politika zvlášť efektivní, jestliže se k ní připojí USA a Rusko. S Washingtonem zřejmě problémy nebudou. Zatímco v Moskvě jsou přesvědčeni, že další zákazy a sankce pouze situaci v regionu vyhrotí.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/12/07/61731112.html

Facebook komentáře