Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Sun: Čína se s USA popere o Blízký východ

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • ropa-arab
Čína a USA riskují prohloubení vzájemných rozporů ohledně vlivu na situaci a ropu na Blízkém východě, prohlásil bývalý zvláštní vyslanec Pekingu pro tento region Sun Bigan a vyzval k posílení čínských vztahů s Íránem a dalšími energetickými exportéry.

Sun Bigan zastával funkci zvláštního vyslance pro Blízký východ do letošního března. Nyní ve své eseji konstatuje, že snaha Baracka Obamy o zlepšení vztahů s islámskými státy na Blízkém východě byl taktický krok, který ale neodstranil potenciální roztržku mezi Pekingem a Washingtonem v oblasti. „Spojené státy nebudou a ani nemohou změnit své globální cíle a dominanci."

„USA se vždy snažily kontrolovat kohoutky světových ropných zdrojů. Mezi Čínou a USA existuje spolupráce, ale také boj, přičemž USA nás vždy vnímaly jako potenciálního nepřítele," konstatuje Sun Bigan v textu publikovaném v Asia-Africa Review.

„Bilaterální hádky a střety jsou nevyhnutelné. Nemůžeme polevit v pozornosti vůči nepřátelství na Blízkém východě ohledně energetických zájmů a bezpečnosti."

Sunův text byl napsán ještě před nynějším vyhrocením situace kolem Íránu, proti němuž rada bezpečnosti v čele s USA žádá zpřísnění sankcí. Peking se od tohoto požadavku distancoval a vyzval všechny zúčastněné ke klidu.

Sun přitom píše, že „dnes i v budoucnosti by Blízký východ měl být naší první volbou v dovozu ropy a rozvoji ropné spolupráce", a Čína by se proto měla soustředit na posílení obchodních vztahů hlavně se Saúdskou Arábií, Íránem a Ománem.

Facebook komentáře