Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko se uchází o muslimské země jako o strategické partnery v Eurasii

Autor: Pepe Escobar

14. října 2022

V Astaně se opět hrálo o vše, na čem záleží ve složitém euroasijském integračním procesu, protože přejmenované kazašské hlavní město hostilo 6. konferenci o interakci a opatřeních k posílení důvěry v Asii (CICA - Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia).

6. konference o interakci a opatřeních na budování důvěry v Asii oznámila svou přeměnu z fóra na mezinárodní organizaci.

Jednalo se o euroasijskou konferenci, na které se podíleli vedoucí představitelé Ruska a Běloruska (EAEU - The Eurasian Economic Union), západní Asie (Ázerbájdžán, Turecko, Irák, Írán, Katar, Palestina) a střední Asie (Tádžikistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán).

Čína a Vietnam (východní a jihovýchodní Asie) se zúčastnily na úrovni místopředsedů.

  • rusko-se-uchazi-o-muslimske-zeme-jako-o-strategicke-partnery-v-eurasii

CICA je mezinárodní fórum zaměřené na spolupráci v oblasti míru, bezpečnosti a stability v Asii. Kazašský prezident Tokajev prozradil, že CICA právě přijala deklaraci o přeměně fóra na mezinárodní organizaci.

CICA již navázala partnerství s Euroasijskou hospodářskou unií (EAEU). V praxi tedy bude brzy spolupracovat s ŠOS (Šanghajská organizace pro spolupráci) , EAEU a nepochybně i s BRICS+.

Strategické partnerství mezi Ruskem a Íránem bylo na konferenci CICA výrazně zdůrazněno, zejména poté, co byl Írán přijat do ŠOS jako plnoprávný člen.

Prezident Raeisi ve svém projevu na fóru zdůraznil klíčový pojem vznikající "nové Asie", kde "sbližování a bezpečnost" nejsou "slučitelné se zájmy hegemonistických zemí a jakýkoli pokus o destabilizaci nezávislých států má cíle a důsledky přesahující národní geografie a ve skutečnosti je zaměřen na stabilitu a prosperitu zemí regionu".

Pro Teherán je po všech těch desetiletích "maximálního tlaku" ze strany Hegemona zásadní být partnerem v integraci CICA v labyrintu celoasijských institucí.

Jak zdůraznil Raeisi, Íránu se tím také otevírá příležitost využívat "ekonomickou infrastrukturu Asie".

Hlavní hvězdou v Astaně byl podle očekávání ruský prezident Vladimir Putin. Je nezbytné poznamenat, že Putin má podporu "všech" národů zastoupených v CICA.

Dvoustranné dohody na vysoké úrovni s Putinem se týkaly i katarského emíra: každý, na kom v západní Asii záleží, chce mluvit s "izolovaným" Ruskem.

Putin vyzval k "odškodnění za škody způsobené Afgháncům během let okupace" (všichni víme, že Říše chaosu, lží a drancování to odmítne) a zdůraznil klíčovou roli ŠOS v rozvoji Afghánistánu.

Tvrdil, že Asie, "kde se posilují nová mocenská centra, hraje důležitou roli při přechodu k multipolárnímu světovému uspořádání".

Varoval, že "v souvislosti s nestabilními cenami energií a potravin ve světě existuje reálná hrozba hladomoru a rozsáhlých krizí".

Dále vyzval k ukončení finančního systému, z něhož těží "zlatá miliarda", která "žije na úkor ostatních" (na této "zlaté miliardě" není nic "zlatého": tato definice bohatství se vztahuje nanejvýš na 10 milionů lidí).

A zdůraznil, že Rusko dělá vše pro to, aby "vytvořilo rovnocenný a nedělitelný bezpečnostní systém". Přesně to hegemonistické imperiální elity přivádí k naprostému šílenství.

"Nabídka, která se neodmítá", je na spadnutí

Blížící se spojení CICA a ŠOS a EAEU je dalším příkladem toho, jak se jednotlivé dílky složité euroasijské skládačky spojují.

Turecko a Saúdská Arábie, teoreticky věrní vojenští spojenci impéria, se touží připojit k ŠOS, která nedávno přivítala Írán jako plnoprávného člena.

To vysvětluje geopolitickou volbu Ankary a Rijádu násilně se vyhnout imperiální ofenzívě rusofobie a sinofobie.

Erdogan jako pozorovatel na nedávném summitu ŠOS v Samarkandu vyslal přesně tento vzkaz. ŠOS se rychle dostává do bodu, kdy je možné, abychom seděli u jednoho stolu a přijímali důležitá konsenzuální rozhodnutí, a to nejen "RIC" (Rusko, Indie, Čína) v BRICS (brzy se rozšíří na BRICS+), ale možná i přední hráči z muslimských zemí: Írán, Pákistán, Turecko, Saúdská Arábie, Egypt a Katar.

Tento proces, který se vyvíjí a není bez vážných problémů, svědčí o společném úsilí Ruska a Číny začlenit islámské země jako důležité strategické partnery při vytváření postzápadního multipolárního světa. Říkejme tomu měkká islamizace multipolarity. 

Není divu, že anglo-americká osa je naprosto zkamenělá.

Nyní se podívejme na názornou ilustraci všech výše uvedených skutečností: na to, jak se odehrávají na energetických trzích: na dnes již legendární schůzce OPEC+, která se konala před týdnem ve Vídni.

Do rozhodnutí snížit těžbu ropy o 2 miliony barelů denně byl kolektivně zakomponován tektonický geopolitický posun.

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí vydalo velmi diplomatickou nótu s překvapivými informacemi pro ty, kteří umí číst mezi řádky.

Pro všechny praktické účely kombo za čtecím zařízením ve Washingtonu vydalo charakteristickou davovou hrozbu, že zastaví "ochranu" Rijádu, pokud bude rozhodnutí o omezení těžby ropy přijato před americkými volbami v polovině volebního období.

Jenže tentokrát mě "nabídka, kterou nelze odmítnout" nepřesvědčila. OPEC+ přijal kolektivní rozhodnutí pod vedením Ruska, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Poté, co si Putin a MBS dobře porozuměli, přišla řada na Putina, který v impozantním Konstantinovském paláci v Petrohradě, jenž pochází z dob Petra Velikého, hostil prezidenta SAE šejka Zayeda neboli MBZ, mentora MBS.

Byla to jakási neformální oslava toho, jak OPEC+ jediným krokem způsobil strategický velmocenský debakl v geopolitice ropy, kterou impérium ovládalo po celé století.

Všichni si pamatují, jak se po bombardování, invazi a okupaci Iráku v roce 2003 američtí neokonzervativci chlubili, že "jsme nový OPEC".

Ale už ne. A tento krok musel přijít ze strany ruských a amerických "spojenců" v Perském zálivu, když všichni očekávali, že se tak stane v den, kdy v Rijádu přistane čínská delegace a bude požadovat platby za veškerou energii, kterou potřebují, v jüanech.

OPEC+ vyzval USA k blafování a zničil tuto velmoc. Co tedy hodlají udělat, aby "potrestali" Rijád a Abú Zabí? Povolat CENTCOM do Kataru a Bahrajnu, aby mobilizoval své letadlové lodě a vyvolal změnu režimu?

Jisté je, že straussovští/neokonzervativní psychopati ve Washingtonu budou hybridní válku zdvojnásobovat.

Umění "šířit nestabilitu".

Putin v Petrohradě při projevu na MBZ jasně řekl, že právě OPEC+ v čele s Ruskem, Saúdskou Arábií a SAE nyní udává tempo "stabilizace globálních trhů s energií", aby se spotřebitelé a dodavatelé "cítili uklidněni, stabilní a jistí" a aby nabídka a poptávka byly "v rovnováze".

Co se týče plynu, na ruském energetickém týdnu generální ředitel Gazpromu Alexej Miller jasně řekl, že Rusko stále může "zachránit" Evropu před energetickou černou dírou.

Severní proud (NS) a Severní proud 2 (NS2) mohou být uvedeny do provozu: před zahájením oprav na plynovodech je však třeba odstranit všechny politické překážky.

Miller uvedl, že v západní Asii se již plánuje dostavba plynovodu Turk Stream k radosti Ankary, která se touží stát klíčovým energetickým uzlem.

Souběžně s tím je naprosto zřejmé, že zoufalý pokus skupiny G7 o zavedení stropu na ceny ropy, který se projevuje jako zbraňové použití sankcí rozšířených na globální trh s energií, je ztrátový.

Indonéský ministr financí Sri Mulyani Indrawati se měsíc před zasedáním skupiny G20 na Bali nemohl vyjádřit jasněji: "Když USA uvalí sankce pomocí ekonomických nástrojů, vytvoří tím precedens pro všechno" a zasévají nestabilitu "nejen pro Indonésii, ale i pro všechny ostatní země".

Mezitím všechny muslimské země věnují Rusku velkou pozornost. Strategické partnerství mezi Ruskem a Íránem se nyní rozvíjí souběžně s partnerstvím mezi Ruskem a Saúdskou Arábií a SAE jako klíčové vektory multipolarity.

V blízké budoucnosti se všechny tyto vektory jistě spojí v nadorganizaci, která by v ideálním případě měla být schopna řídit hlavní příběh 21. století: integraci Eurasie.

Překlad CFP!

Zdroj:  https://espanol.almayadeen.net/articles/1639001/rusia-corteja-a-los-pa%C3%ADses-musulmanes-como-socios-estrat%C3%A9gic

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře