Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Peruánec García u japonského císaře

  • garxcia-akohito
Prezident Peru Alan García byl 11. listopadu přijat Jeho Císařskou Výsostí, císařem Akihitem v císařském paláci v Tokiu. Přijetí peruánského prezidenta bylo vyvrcholením jeho návštěvy v Japonsku. Při jednání  Peruánců s premiérem Jukiem Hatojamou byla projednána dvoustranná Dohoda o volném obchodě mezi oběma zeměmi.

Prezidenta Garcíu na jeho asijské cestě doprovázejí ministr zahraničních věcí José Antonio Garcia Belaúnde a ministr zahraničního obchodu Martin Pérez. Japonsko-peruánské vztahy se tradičně pohybují po politické sinusoidě. Peru sice byla první zemí Latinské Ameriky, která s ostrovním císařstvím navázala diplomatické vztahy už v červnu 1873 a byla také první zemí kontinentu, u něhož přistáli noví japonští osadníci po cestě lodí Sakura Maru z Jokohamy do Callaa 3. dubna 1899, nicméně útokem na Pearl Harbor v roce 1941 to šťastnější období skončilo. Přestože druhá generace Japonců měla občanství neválčící země a japonsky nehovořila (šlo o rolníky), byla celá komunita na základě amerického požadavku deportována do pouštních internačních táborů v Texasu a Novém Mexiku. Majetek deportovaných byl v

Peru zkonfiskován. Není proto divu, že do peruánské vlasti se po válce vrátilo z USA jen 79 Japonců.

Vlna opětovného přistěhovalectví začala v 50.letech. Podle statistických údajů v Peru žije a pracuje 60 tisíc osob japonského původu a v Japonsku 90 tisíc Japonců peruánského původu (census 2008). Nejznámějšími Japonci v Peru jsou Alberto Fujimori, bývalý prezident, dnes ve vězení, kongresmanka Keiko Fujimori, dcera Alberta Fujimoriho, Santiago Fujimori, právník a bratr Alberta Fujimoriho, a Jaime Yoshiyama, bývalý politik nacházejíci se také za mřížemi. Keiko Fujimoriová před časem ohlásila, že bude kandidovat v nejbližších peruánských prezidentských volbách, aby mohla jako hlava státu amnestovat svého otce.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře