Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Palau přijala vězněné Ujgury z Guantánama

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • paplau
Podle prestižního brazilského deníku www.folha.com.br přijala Palauská republika, ostrovní stát o rozloze cca 500 km2 mezi filipínským ostrovem Mindanao a Novou Guineou, šest bývalých vězňů z Guantánama, kteří byli v roce 2001 zadrženi na pomezí Pákistánu a Afghánistánu. Byla tak potvrzena zpráva, otištěná koncem října v NYT.

Ujgury pozval prezident země Johnson Toribiong. Ujgurové budou bydlet v největším městě státu, Kororu, kde pro ně vláda za americké „relocation fees" nechala postavit domek. Palau má zhruba 20 tisíc obyvatel a právě v Kororu žije většina z pětisetčlenné bangladéšské muslimské komunity. Je zde také mešita (jedna ze dvou na Palau), která je vzdálena pět minut chůze od nového obydlí Ujgurů.

Prezident Toribiong po setkání s nimi konstatoval, že jsou „nesmírně šťastni. Usmívali se a říkali mi bratře". Advokát muslimských Ujgurů Eric Tirschwell ocenil velkolepou nabídku Palau, která se původně měla týkat 17 osob. Pobyt šestice nebyl časově ohraničen, přestože nedostali azyl, jak se očekávalo. Podle Toribionga dostanou vše, co budou potřebovat, včetně vzdělání a pomoci při hledání zaměstnání.

Původně souostroví (s tehdy existujícím matriarchátem) získali jako mandát v roce 1919 Japonci a po roce 1945 Američané, kteří ostrovům nabídli statut volně přidruženého území. (Ostatně americký dolar je stále palauským oběživem). Po devíti referendech v 80. letech bylo nakonec rozhodnuto o nezávislost souostroví, a to k 1. říjnu 1994. Stát kopíruje USA formálně - federální vláda i Kapitol - ale rovněž obsahově. Palau má ústavu identickou americké a orgány 16 federálních států přesně kopírují úlohu státních orgánů amerických, byť v jednotlivých státech guvernér, vláda a sněmovny rozhodují jen o stovkách obyvatel. Sestěhovávání muslimských Ujgurů na Palau bylo zastíněno tím, že Palau spolu s USA a Izraelem hlasovaly ve VS OSN dne 28. října proti rezoluci, vyzývající Spojené státy americké k okamžitému ukončení obchodního a ekonomického embarga vůči Kubě. Tohoto hlasování se zdržely Marshallovy ostrovy a Mikronézie.

 

Facebook komentáře