Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ohlédnutí za volbami v Turecku

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Turecká proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) v čele s Recepem Tayyipem Erdoganem se stala vítězem voleb, které proběhly 1. listopadu, a to vynuceně - za mimořádných podmínek v zemi - po předešlé faktické porážce ze 7. června.


Za tímto »úspěchem« stojí zklamání populace, a to díky neklidu a strachu vyvolanému politikou obhajování války a chaosu v situaci, kdy byla všechna demokratická práva zašlapána do země. Opoziční strany nemohly ani protestovat. Stav, kterému Turecko nyní čelí, je důsledkem politické atmosféry vyvolané záměrem války a chaosu, který má za cíl na jedné straně zničit podmínky pro politickou aktivitu prokurdské levicové Demokratické strany lidu (HDP) a všech ostatních dělnických a demokratických sil a na straně druhé přesměrovat k sobě formou provokace války nacionalistické hlasy Republikánské lidové straně (MHP).

  • ohlednuti-za-volbami-v-turecku

 

Pravidlo jediné strany 

AKP oklamala dělnictvo a pracující masy agitací »pravidla jediné strany«, ne řešením jakéhokoliv ekonomického, sociálního či politického problému, nýbrž prohlubováním problémů a zablokováním celé situace. Prvním závěrem, který můžeme z voleb vyvodit, je akutní potřeba dělnické třídy a popohnání lidí směrem k silnějšímu a sjednocenému boji obnovením platforem boje na základě rostoucích problémů a zostření současných konfliktů. Důležitost boje za politická práva a svobody se ve světle de facto diktátorského režimu Erdogana ještě zvýšila. Jde o přebírání médií, blokování webových stránek, zákaz stávek, odstranění zvolených starostů v Kurdistánu, útisk pracovníků a demokratických sil, zatýkání a stíhání. Vše výše zmíněné se stalo rutinou. Nedemokratický volební práh nastavený na 10 % je stále v platnosti, i přes příslib jeho zrušení. Země se řídí ústavou sešněrovanou různými nezbytnými opatřeními, která pro AKP zajišťují status quo. Všechny tyto útoky posilují nutnost pracovníků a obyvatel sjednotit se v boji za demokracii. 

Všechny indicie ukazují na zhoršování socioekonomických podmínek pro zaměstnance i dělníky navzdory rozšiřujícímu se očekávání »stability« od AKP. Jde o zvýšenou nezaměstnanost, rostoucí inflaci, zvyšující se směnné kurzy, pokles produkce a snížení tempa růstu. To jsou jasné zvěsti hospodářské krize. Je zřejmé, že všechny pokusy budou realizovány prostřednictvím kapitálu s cílem založit útoky proti zaměstnancům a dělníkům. To vytvoří rozsáhlé linie boje včetně odborů, organizací všech ostatních pracovníků a širších neodborových pracovních mas. Udělá to z nich absolutní nutnost. Šíření politiky války, což jsou blokády měst, vzestup určitých skupin ve společnosti, zejména pak kapitalistů a malých podnikatelů, dovedlo AKP znovu k moci s většinou, navíc poté, co válka způsobila celému ekonomickému a společenskému životu. 

Volby v podmínkách války 

V těchto volbách, konaných v podmínkách války, hlasy kvůli útlaku a obstrukcím nehrají roli, stejně jako nehrají roli vzhledem k tendencím hlasovat ve prospěch AKP v naději, že ukončí válku. Nicméně, nic se nemění na tom, že většina veřejnosti se stále pohybuje kolem HDP a kurdského politického hnutí nebo že dál přetrvávají demokratické a mírové touhy po řešení problému, které splňují nároky na národní rovnost. Pokračující operace ukázala, bez ohledu na rozhodnutí o »nečinnosti« Svazu kurdských komunit, že AKP a Erdogan trvají na válce v kombinaci s ofenzivou na autonomní region v severní a severovýchodní Sýrii -Rojavu. To je umocněno otevřením leteckých základen, především Incirliku, pro americký imperialismus a Islámský stát, který byl až do vypuknutí vnitřního problému v Sýrii dlouho podporován. 

Erdoganova AKP se dostala opět k moci tak, že prohloubila všechny ekonomické, sociální a politické problémy. Z tohoto důvodu je nezbytné jak pro zaměstnance, tak i pro veřejné síly - všechny pracovní, mírové a demokratické síly v zemi - obnovit platformy boje, které povedou k vytvoření silnější demokratické fronty, a zahájit boj. 

Nalézt cestu, jež povede ke změně současného stavu plynoucího z voleb 1. listopadu, a tak skoncovat s diktátorským režimem. Vybudovat demokratickou zemi na základě rovnosti, kde lidé mohou žít v lidských podmínkách, a to realizací boje prostřednictvím svého odhodlání a vytrvalosti. 

Přeložil Ing. Pavel JANEČEK Zdroj: EMEP (Labour Party) 
 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře