Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Napětí roste: Čína prodlužuje vojenské cvičení u Tchaj-wanu

Vojenské cvičení mělo skončit v neděli, ale bude pokračovat až do příštího pondělí. Tchajwanská vláda prodloužení odsoudila.

Čína prodlouží cvičení v okolí Tchaj-wanu do 15. srpna.

Čína v pondělí pokračovala ve vojenských cvičeních v okolí Tchaj-wanu, čímž odmítla výzvy Západu a Japonska, aby ukončila největší manévry v historii v okolí ostrova, který považuje za součást svého území.

"Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) pokračovala ve společných praktických cvičeních a výcviku na moři a ve vzdušném prostoru kolem ostrova Tchaj-wan se zaměřením na organizaci společných ponorkových a námořních úderných operací," uvedlo východní velení čínské armády ve svém prohlášení.

Text ČLOA neupřesňuje, v jakých oblastech se manévry konají a zda zahrnují "ostrou střelbu".

  • napeti-roste-cina-prodluzuje-vojenske-cviceni-u-tchaj-wanu2

Podle čínské námořní bezpečnostní správy mělo cvičení původně skončit v neděli.

Čína však oznámila nová cvičení ve Žlutém moři, které leží mezi pevninou a Korejským poloostrovem, a to až do 15. srpna.

Tchaj-wan v pondělí Číně vytkl prodloužení vojenských cvičení: "Ministerstvo zahraničních věcí důrazně odsuzuje rozhodnutí Číny prodloužit svá vojenská cvičení. Čínské provokace a agrese poškodily status quo v Tchajwanském průlivu a zvýšily napětí v oblasti."

Mocnosti požadují ukončení cvičení

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v sobotu odsoudil "naprostou nepřiměřenost" čínské reakce a vydal společné prohlášení se svými japonskými a australskými protějšky, v němž Čínu vyzval k ukončení vojenských cvičení.

Čína zahájila ve čtvrtek, den po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové, ostrou střelbu v šesti hlavních oblastech kolem Tchaj-wanu.

V reakci na návštěvu Nancy Pelosiové, druhé v pořadí na prezidentský post, Čína pozastavila spolupráci se Spojenými státy v několika klíčových oblastech, včetně změny klimatu a obrany.

Kolem Tchaj-wanu také rozmístila stíhačky, válečné lodě a balistické rakety, což analytici považují za falešnou blokádu a invazi na ostrov.

Manévry byly použity k otestování "taktiky vedení války na základě informačních systémů a ke zdokonalení a zlepšení schopností ničit strategické ostrovní cíle přesnými údery," uvedl důstojník čínského letectva Zhang Zhi, kterého citovala oficiální tisková agentura Xinhua.

Strach z blokády

Čína považuje Tchaj-wan, ostrov s 23 miliony obyvatel, za provincii, kterou se jí po skončení čínské občanské války (1949) dosud nepodařilo sjednotit se zbytkem svého území.

Čínská armáda zveřejnila video pobřeží a hor ostrova natočené pilotem, aby ukázala, jak blízko se přiblížila k břehům Tchaj-wanu.

Zveřejnila také fotografii, o níž tvrdí, že byla pořízena z jednoho z jejích vojenských plavidel hlídkujících poblíž Tchaj-wanu, na níž je v dálce vidět pobřeží ostrova.

Tchajwanský premiér Su Tseng-chang v neděli prohlásil, že "brutální použití vojenské síly Čínou otřásá mírem a stabilitou".

Ostrovní armáda byla po celou dobu čínských manévrů ve střehu a od úterý plánuje provádět vlastní cvičení s ostrou střelbou.

Cvičení ukazují, že čínská armáda je stále více schopna provádět tvrdou blokádu Tchaj-wanu a bránit příchozím americkým silám, uvedli odborníci.

"V některých oblastech by jejich schopnosti mohly dokonce převýšit schopnosti USA," řekl agentuře AFP Grant Newsham, výzkumný pracovník Japonského fóra pro strategická studia a bývalý důstojník amerického námořnictva.

"Pokud se (budoucí) bitva omezí na oblast kolem Tchaj-wanu, je čínské námořnictvo nebezpečným protivníkem, a pokud Američané a Japonci z nějakého důvodu nezasáhnou, bude to pro Tchaj-wan velmi obtížné," dodal.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.ambito.com/mundo/china/crece-la-tension-prorroga-los-ejercicios-militares-frente-taiwan-n5504618

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře