Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Létající miliardy vyvolávají nevoli

  • dolary-miliardy
Sněmovní podvýbor oznámil, že zruší asi čtyři miliardy dolarů určených pro afghánskou vládu. Je to reakce na vzrůstající obavy, že většina pomoci, kterou Hamídu Karzáímu USA a země NATO poskytují, mizí ze země, o čemž svědčí odhady, že jen za uplynulý rok byly přes kábulské letiště v zavazadlech otevřeně vyvezeny asi tři miliardy dolarů v bankovkách.

Kongres nyní poukazuje, že Karzáího vláda blokuje všechny pokusy tento „export" vyšetřit, a tak další peníze hodlá schválit až poté, co bude doposud zaslaná finanční pomoc důkladně zauditována.

Hamíd Karzáí trvá na tom, že za většinu korupce v zemi je zodpovědné mezinárodní společenství, a jeho ministr financí dodává, že většina z peněz vyvážených z Afghánistánu putuje rovnou k velkým zahraničním firmám. Podle něho pochází většina ze 4,5 miliardy dolarů, které byly z Afghánistánu za poslední tři roky vyvezeny, z výplat velkým zahraničním „kontraktorům".

Sněmovna rovněž vyzvala Baracka Obamu, aby jí předložil „jasný závazek a plán odsunu amerických jednotek z Afghánistánu". Původně se s tím mělo podle Obamových slibů začít příští rok v červnu, sám prezident termín ale zrušil s tím, že bude válčit dál. Sněmovna nyní chce závazek odsunu slyšet dřív, než mu na válku v Afghánistánu schválí dalších 58 miliard.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře