Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Korejská krize uvízla v bludném kruhu

Podle názoru Pchjongjangu účast atomové letadlové lodi USS Nimitz v trojdenních americko-jihokorejských manévrech představuje vážnou hrozbu pro jeho národní bezpečnost. Většina expertů současně označuje chování Američanů za provokaci, které se z hlediska zdravého rozumu měli vyhnout.
Společné námořní cvičení amerického a jihokorejského námořnictva v oblasti Korejského poloostrova odstartovalo 13. května. Jeho účastníci budou nacvičovat zaměření a zničení rakety nepřítele, metody boje s ponorkami a odražení leteckého napadení.

  • korejska-krize-uvizla-v-bludnem-kruhu

Situace na poloostrově není ani z daleka ideální, říká ředitel Centra společensko politických výzkumů Vladimir Jevsejev:

- Vyslání americké letadlové lodě bude Severní Korea nepochybně vnímat jako provokaci. Zřejmě je možné očekávat nějaké odvetné kroky. Tyto kroky mohou být vyjádřeny třeba v uskutečnění čtvrtého jaderného testu. Z tohoto hlediska by bylo uvážlivé, kdyby se USA vzdaly provokací. Významní specialisté do poslední doby vycházeli z toho, že se situace začala zlepšovat. Pchjongjang udělal určité kroky. Dala se očekávat, ne snad normalizace, ale pozastavení krize. Chování USA však může vyvolat eskalaci krize na Korejském poloostrově.

Na jednu stranu se Američané (a také jejich jihokorejský spojenec) mají čeho obávat. Panuje názor, že KLDR může v příštích pěti letech získat balistické rakety s jadernými hlavicemi. Na druhou stranu to je otázka budoucnosti. V současném okamžiku je schopna severního souseda porazit jihokorejská armáda dokonce bez pomoci Pentagonu (nemluvě už o společné činnosti).

Takže podle názoru expertů, jižané se ve skutečnosti nemají čeho obávat. Seveřané mohou jen hrozit, ale podniknout něco konkrétního, co by ohrozilo samu existenci jihokorejského režimu, nejsou schopni. Provádět nekonečné vojenské manévry je za takové situace přinejmenším neracionální.

Proč se tedy zbytečně utrácejí obrovské peníze amerických daňových poplatníků na demonstraci síly tam, kde o ní stejně dobře vědí? Podle všeho proto, aby USA upevnily svou nadvládu v regionu. Ale to nemá nějaký zvláštní vztah k bezpečnosti Jižní Koreji a absolutně to nenapomáhá snížení konfrontace na Korejském poloostrově. To znamená, že se nedá očekávat výrazné snížení vyostřené situace.

Bohužel, vzniká bludný kruh, ze kterého je stále těžší a těžší se vymanit. V podobné situaci se ve 20. století ocitly světové velmoci. Karibskou krizi se podařilo vyřešit doslova na kraji propasti. Bude na to stačit technický, organizační, ale i obyčejné komunikační možnosti u stran na Korejském poloostrově? Tato klíčová otázka zatím zůstává bez odpovědi.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře