Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Karzáí dál nemá vládu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • karzai-hamid
Až afghánský prezident Hamíd Karzáí pojede 28. ledna na konferenci do Londýna, kde se chce získat další peníze pro svou vládu, bude tak činit ve skutečnosti bez vlády - 11 jejích členů totiž nedostalo k výkonu funkce souhlas parlamentu.

Karzáí přitom parlamentu počátkem ledna nařídil, aby se nerozcházel dřív, než bude o navrhovaném složení vlády hlasovat, a to se stalo včera: poslanci většinu Karzáího nominantů odmítli a schválili jich jen sedm.

Parlament už přitom jedná hluboko v zimním období, což je čas, kdy je cestování v zemi prakticky nemožné, a tak se zdá, že Karzáí nebude s to udržet poslance v Kábulu tak dlouho, aby o jeho vládě hlasovali potřetí. Podle všeho bude muset počkat na jarní tání, které poslancům umožní návrat do hlavního města.

Zastánci reforem byli silně otřeseni, když Karzáí v prosinci předložil parlamentu ke schválení jména ministrů své nové vlády, v níž ale polovinu představovaly tváře z vlád minulých a mnozí další byli až příliš úzce spjati s nejrůznějšími afghánskými klanovými a etnickými bojovými skupinami. Parlament jich většinu odmítl. Včera se tak muselo hlasovat znovu, tentokrát ale o takřka neznámých tvářích, jejichž jedinou kvalifikací pro ministerské posty je, že jsou Karzáího stoupenci.

Lze tedy očekávat, že Karzáí bude v Londýně obhajovat finance na projekty, aniž by k nim mohl představit příslušného ministra, který bude za vše zodpovídat. Při vědomí nebetyčné afghánské korupce a nefunkční vlády se peníze do Afghánistánu jistě úplně pohrnou...

 

 

Facebook komentáře