Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Karta Írán opět na stole

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • iraan-cil
Nějakou dobu bylo ticho po pěšině ve věci útoku na Írán a už je to tady zase. Hra hrozeb, kontrol ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a diplomatických nót se opakuje s železnou pravidelností již řadu let. Poslední zpráva MAAE byla podle komentátorů nejtvrdší a zvyšuje napětí kvůli možnému americkému nebo izraelskému úderu na íránská nukleární zařízení. Izraelský prezident Šimon Peres oznámil, že takový útok je stále pravděpodobnější.

 

Napětí eskaluje ze dne na den. Ministr zahraničí Sergej Lavrov signalizoval, že ruská velmoc je nervózní. "Naše stanovisko je v tomto ohledu dobře známé: byla by to velmi vážná chyba s nepředvídatelnými důsledky," řekl v ruské televizi Rossija 24. Všechny konflikty se podle něj musejí řešit výlučně prostředky schválenými mezinárodním společenství v Chartě OSN.

Nejlepší obrana je útok?

Jak izraelsko-íránské napětí zapadá do hlavních témat současného dění v teritoriu Evropa-severní Afrika-Blízký východ, což jsou krize evropské ekonomiky s hrozbou dlouhodobé globální recese a arabské revoluce? Cítí se Izrael v muslimské revoluční bouři znejistěn a chce si chránit záda, které mu ohrožuje nepřátelský Írán, nebo chce vyvolat mezinárodní konflikt, v němž by si vyřídil staré účty? Tento scénář vypadá z pohledu Středoevropana obludně. Je ale opravdu tak absurdní? Jedná se jen o menší bezvýznamné zemětřesení, které odráží dění utajené v podloží mohutných mocenských tlaků a čas od času zatřese hrnky na polici, nebo se děje něco zásadního? Můžeme věřit, že je to jen hra svalů?

Zaděláno na světovou válku

V této souvislosti není bez významu informace, kterou vypustila ruská tajná služba FSB: že se USA aktuálně připravují na světovou válku. Za únikem tajných informací je Američan Bryan Underwood, bývalý člen ochranky konzulátu v Číně, který byl zatčen v USA. Slovenský server Doležite.sk uvedl, že ruský premiér Putin dostal vážné varování od vysoce postaveného čínského vojenského představitele. Hrozba je podle FSB reálná a není daleko od známých konspiračních teorií. Bryan Underwood předal Číňanům velmi důvěrné dokumenty, ze kterých vyplývá, že v blízké budoucnosti je třeba počítat s americkými akcemi, jejichž cílem je „vyvolat katastrofy, aby svět upadl do chaosu". Underwood údajně řekl, že se USA chystají „na špinavou válku s takovým množstvím obětí, že je to pro člověka s dobrým svědomím nepřijatelné", proto dokumenty předal Číně.

Írán je na mušce už dlouho

Informaci těžko brát na lehkou váhu, když sám bývalý americký prezident George Bush mladší napsal ve svých pamětech, že útok na Írán připravovaly Spojené státy už v roce 2003 a Izrael do nich byl zakomponován jako tichý spojenec NATO.

Situace mi připomíná 30. léta 20. století: velká hospodářská krize ústící do druhé světové války. Věřme v zájmu záchrany celé lidské civilizace, že tento scénář neprojde a američtí válečníci své plány neprosadí.

zdrojhttp://pravdu.cz/iran/karta-iran-opet-na-stole

Facebook komentáře