Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

K Šanghajské organizaci spolupráce /SOS/ se přidávají další země

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • sos
Ve čtvrtek se v Pekingu skončil summit Šanghajské organizace spolupráce (SOS). Lídři Ruska, Číny a 4 zemí Střední Asie přijali balík dokumentů, který zafixoval strategii organizace a tendence jejího rozšíření. Na summitu se podepsala Deklarace o dosažení v regionu dlouhodobého míru a společné prosperity.

 

Lídři SOS se vyjádřili za vytvoření nejaderné zóny ve Střední Asii. Podtrhly také nepřípustnost jakéhokoliv zahraničního zasahování do záležitostí regionu. V dokumentu je zafixované, že konkrétní mechanismy spolupráce zajištění bezpečnosti v regionu musí určit státy, které se tam nacházejí. Jedním z hlavních výsledků summitu je rozšíření počtu pozorovatelů SOS. V Pekingu se k Mongolsku, Indii, Pákistánu a Íránu v tomto statutu připojil i Afghánistán. V této souvislosti prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil:- Doufáme, že statut pozorovatele umožní afghánským přátelům vnést ještě větší přínos do rozvoje regionální spolupráce.

SOS je otevřená organizace vystupující za rozšíření vztahů s různými strukturami a státy. Vítáme všechny, kdo chce spolupracovat s SOS. Summit vyhověl žádosti Turecka stát se partnerem SOS v dialogu. Tento statut dříve poskytli Bělorusku a Srí Lance. Summit SOS vypracoval společný přístup k překonání regionálních krizí. Vyslovil se také proti vojenskému zasahování do záležitostí zemí Blízkého Východu a Severní Afriky. Ohledně situace v Sýrii lídři SOS vystoupili proti zahraniční vojenské operaci v této zemi a nuceného urychlení předání moci. Podpořili úsilí BR OSN v politickém řešení krize a požádali o ukončení jakékoli násilí na území Sýrie. Lídři zemí SOS vyjádřili vážné znepokojení ohledně situace kolem Íránu, který je pozorovatelem v organizaci. Zdůraznili, že silové pokusy vyřešit íránský problém, způsobí nepředvídatelné následky. Na návrh prezidenta Ruska Vladimira Putina za generálního tajemníka SOS zvolili Dmitrije Mezenceva. Skoro 6 let vedl Obchodní radu SOS.

zdroj: http://slovak.ruvr.ru/

Facebook komentáře