Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Juščenko jedná ve stepních aulech o plynu

  • plynovod-x
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko s doprovodem přicestoval do turkmenského Ašchábádu. Bude jednat s prezidentem Gurbanguly Berdymuchamedovem, v jeho doprovodu spoluotevře železniční most přes řeku Amudarju a poklepe na základní kámen silničního mostu v jednom z venkovských vilájatů (oblastí). Juščenko se snaží, chce totiž přemluvit Turkmeny k přímým dodávkám plynu pro Ukrajinu jakoukoli cestou.

Odborníci nepočítají  s tím, že by dosáhl změny, protože Turkmeni v současnosti s Rusy licitují o ceně budoucích dodávek, a je to právě ruská společnost Gazprom, která plyn od Turkmenů kupuje a na ukrajinských hranicích ho Ukrajincům prodává a předává. Poté, co se Ukrajina připravila o „levné" dodávky plynu koncem roku 2008, chce Juščenko situaci „napravit". Má se ovšem spíše za to, že chce do hry vrátit sponzory své prezidentské kampaně, energetickou firmu RosUkrEněrgo, která stála za krachem jednání v prosinci 2008 proto, že ruská strana nesouhlasila s „provizními" podmínkami RosUkrEněrga. Na ukrajinských hranicích se tím totiž cena pro ukrajinské odběratele měnila (zvyšovala) až o 1300 dolarů za tisíc metrů krychlových metrů v neprospěch odběratelů.

Za RosUkrEněrgem stojí Stěpan Mogilevič, známý i z pražské policejní akce U Holubů (nebyl zadržen, byl varován) a jeho společník, který vlastní podzemní úložiště zkapalněného plynu v Maďarsku a Polsku. RosUkrEněrgo je fakticky fakturačním místem s konty na Kajmanech a kanceláří ve stavební buňce na předměstí hlavního města kantonu Zug ve Švýcarsku.

Nicméně Juščenkova cesta do Střední Asie přichází v době, kdy komisař EU pro energetiku Andris Piebalgs v Baku oznámil, že Nabucco nepočítá s Arménií, přestože Arménie měla nahradit Gruzii ve strategických úvahách o trase plynovodu. Ukrajinský státník se tak bude ve stepi pídit po informacích, jak a kudy hodlá německá RWE, která prosadila kontrakt s Turkmeny, vést plynovod z ložisek, která ovšem zatím RWE v Turkmenistánu hledá. Ázerbajdžán a Turkmenistán jsou jediné dvě země regionu, které Nabuccu plyn dodávat mohou. Obchod s uhlovodíky v oblasti je vždy nejistý, čehož byla dokladem Minaret Group Viktora Koženého vytvořená (zcela zbytečně) pro privatizaci ázerbajdžánského SOCARu. Státní klenot, jak známo, Ázerové privatizovat nikdy nechtěli.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře