Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Japonská vláda našla jadernou smlouvu s USA

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • japonsko-x-usa
Jako obyvatelé jediné země, která (zatím?) zažila kataklyzma jaderného útoku, jsou Japonci vcelku pochopitelně zaujatí proti jaderným zbraním na svém území. Japonská vláda to ale očividně viděla jinak.

Nedávno zvolený nový japonský kabinet nyní oznámil, že našel dokumenty, které prokazují, že Japonsko v roce 1960 skutečně podepsalo s USA tajnou dohodu, která americké straně umožňovala přepravu jaderných zbraní přes japonské území.

Liberální demokratická strana (LDP), která vládla v Japonsku takřka monopolisticky více než 50 let, zvěsti o existenci tohoto paktu vždy popírala. Jakmile ale nynější vláda oznámila nález dokumentů, jeden z někdejších náměstků ministrů zahraničí ve vládách LDP tuto informaci anonymně potvrdil s tím, že se v roce 1960 jednání o přípravě smlouvy účastnil.

Vyšetřování okolností podpisu smlouvy bude pokračovat a konečná zpráva bude vydána nejdříve v lednu. Její zveřejnění může ještě dále zhoršit vztahy USA s novou japonskou vládou, která už naznačila, že tuto jadernou dohodu nehodlá plnit.

Facebook komentáře