Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Írán vyvinul dva "nové" typy bezpilotních letadel z amerického UAV RQ-170 Sentinel

Lockheed Martin RQ-170 Sentinel byl Íránci sestřelen v prosinci 2011. A přestože USA doufaly, že po dopadu ze stroje téměř nic nezbylo, opak je pravdou, jak ukazují nejen původní íránská prohlášení, ale nyní i klony Sentinelu na výrobní lince.

  • iran-vyvinul-dva-nove-typy-bezpilotnich-letadel-z-americkeho-uav-rq-170-sentinel

 

Záběry z výrobní linky byly vysílány íránskou stanicí SimaNews jako součást širší zprávy, ukazující nejnovější úspěchy letecké divize Islámských revolučních gard. Video ukazující téměř kompletně dokončené letouny na výrobní lince, zachycuje dvě odlišné varianty. 

Ze 13 UAV na lince, jsou dva blízké klony RQ-170 s výrazným čelním přívodem vzduchu pro proudový motor, namontovaným na horní části trupu. Zbývajících 11 UAV se jeví více jako deriváty, s mnohem menším sáním vzduchu, což naznačuje použití pístového, nebo turbovrtulového motoru spíše než proudového, navíc stroj je vybaven pro nesení 4 raket vzduch-země. Íránské reverzní inženýrství se tedy povedlo a stroj je údajně schopný napadnout americké letadlové lodě v Hormuzu.

Podle SimaNews, jsou UAV zachycené na výrobní lince pojmenovány Saeqeh (tedy Blesk) a není jasné, zda se tato přezdívka vztahuje na klon výzvědného stroje, nebo odvozený raketový nosič, či k oběma verzím. Stejně tak není jasné, zda oba typy vstoupí do operační služby, nebo zda blízké klony RQ-170 sloužily jako testovací pro raketový nosič.

Zdroj: IHS Jane´s

 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře