Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Írán je připraven k ústupkům, pokud EU zaručí dodávky jaderného paliva

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • iran-uran-mahmud
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v předvečer jednání v Moskvě zopakoval, že je připraven ukončit obohacování uranu na 20 %, pokud mu Evropa zaručí dodávku jaderného paliva, potřebného do jaderné elektrárny.

"Íránská islámská republika je připravena ukončit obohacování uranu na 20 % pokud ho evropské země Íránu dodají. I dnes jsme dali záruky týkající se bezpečnosti našich reaktorů a nebude problém se zastavením programu obohacování uranu. "- řekl Ahmadínežád, jehož slova se objevily na jeho webových stránkách.

Proces obohacování uranu až 20 % byl z Íránu zahájen v únoru 2010. Ve stejné době, experti tvrdili, že pro výrobu jaderných zbraní se vyžaduje uran obohacený asi na 90 %. Dříve, ostatní země odmítly dodávat jaderné palivo do Teheránu.

V květnu 2010 byla v Teheránu dosažena dohoda mezi Tureckem, Íránem a Brazílií, která zahrnuje i výměnu obohacování uranu pro Írán na tureckém území. Tato dohoda však nebyla nikdy provedena vzhledem k tomu, že Rada bezpečnosti OSN přijala v červnu 2010, další a čtvrté kolo sankcí proti Islámské republice.

USA a další západní země podezírají Írán z vývoje jaderných zbraní pod rouškou mírového jaderného energetického programu. Teherán popírá obvinění a tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřen na výrobu elektrické energie.

zdroj:http://ria.ru/world/20120618/675815996.html

Facebook komentáře