Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Írán: Jaderné zbraně potřebujeme. Na sebeobranu!

  • iran-uran-mahmud
Spekulace médií o možném zásahu izraelských jednotek ve spolupráci se spojenci nabírají na intenzitě. Írán však neustále odvrací jakékoliv obvinění a zdá se, že se ho Západu dosud nepodařilo vystrašit. Rozhodne se tento týden? Izraelský ministr obrany Ehud Barak tento týden řekl, že možnost zásahu v Íránu by neměla být "smetena ze stolu". Podle politického analytika Adriana Salbuchiho je jaderná hrozba vůči Íránu pouze "logickým důsledkem agrese ze Západu".

Rozhodující zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) by měla být známa tento týden a očekávání jsou velká. Měla by totiž poskytnout "nové důkazy", že Írán vede nebezpečný jaderný program.

Nový Důkaz o vývoji jaderných zbraní Iránem MAAE zakládá na údajné počítačové simulaci

Írán je pod tlakem, ale zatím odolává

Teherán čelí stálé hrozbě z Jeruzaléma a na klidu mu nepřidává skutečnost, že Západ už "své" dosáhl v Afghánistánu i Iráku. Téma Íránu i proto rezonuje v západních médiích stále častěji. Salbuchi se ptá, proč má být Írán cílem vojenského zásahu, když zbraně hromadného ničení lze nalézt i v USA, Velké Británii či ve Francii. Historie také uvádí, že v minulém století Írán nikdy nezaútočil na žádného ze svých sousedů, ani se nezúčastnil jakéhokoliv dobývání.

Čtěte také: Nový cíl USA je Írán: otřepaná písnička s novým textem

Právě naopak - bylo to právě Spojené království, které během 1. světové války napadlo tehdejší Persii (Írán) a v roce 1941 v něm úřadovali Churchill se Stalinem, kteří potřebovali ropu během 2. světové války.

Odkud jde skutečná hrozba?

Které země jsou ve skutečnosti hrozbou pro mezinárodní mír? "Americké, britské, francouzské a izraelské chování je v posledních desetiletích odsouzeníhodné, nezodpovědné a násilné," píše Salbuchi pro zpravodajskou RT. Dodává, že Západ zlikvidoval národy v Iráku, Afghánistánu i Libyi na základě "zřejmých lží a neúnavné psychologické války".

Jediný národ, který v historii lidstva provedl jaderný útok byly právě USA. Koho se tedy ve skutečnosti obávat? Izrael se podle Salbuchiho zahrává s ohněm - případná vojenská operace v Íránu může mít totiž zničující následky.

"Západní média však budou pokračovat ve své mainstreamové politice," konstatuje Salbuchi. "Vždyť kdo by nepomohl, malému Izraeli 'v boji proti, špatnému a velkému Íránu'?" Nejbližší čas ukáže, zda se chování Izraele za posledních 60 let změnilo ...

Írán: Jaderné zbraně potřebujeme. Na sebeobranu!

Operace Merlin

V posledních desetiletích existovala podezření, že úřady USA mohou Íránu vědomě pomoci vyvinout atomové zbraně, které pak měly sloužit jako záminka k jeho napadení. K tomu měla sloužit i "Operace Merlin", o níž psal v roce 2005 reportér "New York Times" - James Risen v publikaci "State Of War" (Válečný stav). Britský Guardian publikoval 5. ledna 2006 výňatky z této publikace. V roce 2000 dodala CIA přes ruského vědce ve Vídni, který byl v jejích službách, tamním úřadům Íránu přesné konstrukční plány pro zapalovací mechanismus atomové hlavice, což je celosvětově jedno z nejlépe chráněných tajemství. CIA zabudovala do plánů chyby, aby, jak se později říkalo, "zvrátili" íránský program atomových zbraní. Podle Risenových rešerší, však byly chyby tak snadno zjistitelné, že vlastně ve skutečnosti stavbu atomové zbraně jen umožnily, protože na srovnání měli íránští inženýři už jiné konstrukční plány.

Íránská ropná burza

Snaha Íránu otevřít na svém území burzu fosilních paliv s vyloučením amerického dolaru je Spojenými státy chápáno jako vážná ekonomická invektiva s potenciálem devalvovat americký dolar. Americký dolar je dominantní rezervní měna - většina států vlastní tzv. dolarové rezervy (Nejvíce Čína - téměř 1 bilion USD) a na ohrožení stability a kredibility amerického dolaru mohou reagovat tím, že se svých rezerv budou zbavovat, což může znehodnotit dolar a ještě více ekonomicky poškodit Spojené státy.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře