Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Írán dává do pořádku jaderné objekty pro inspektory MAAE

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • iran-uran-mahmud
Mezinárodní agentura pro atomovou energii a Írán obnoví 14. května jednání započatá ještě na začátku tohoto roku o spolupráci při urovnání sporných otázek íránského jaderného programu. Na začátku roku bouchl Írán dvěřma před inspektory MAAE na jednom z hlavních a nejzáhadnějších objektů svého jaderného programu – Parčinu. Vídeň byla tím pobouřena.

Dnes je Parčin zase ve středu pozornosti. Na družicových fotografiích tohoto objektu, které zveřejnila některá západní masmédia, jsou vidět náklaďáky a rypadla. Reakce expertů je jednoznačná – Írán se pokouší zničit stopy po zkouškách. Shodný názor má také generální ředitel MAAE Yukia Amano. Nevyloučil možnost toho, že Írán se pokouší skrýt svou jadernou činnost, řekl ale, že je třeba nejdříve prohlédnout tento objekt, a teprve potom činit závěry.

Ostrá a jednoznačná prohlášení jsou ve velké politice špatnými pomocníky. Tím spíše, když se v dialogu Islámské republiky se Západem naznačil posun. Nedávná jednání pěti stálých členů BR OSN a Německa s Íránem poskytla konečně důvod k optimismu, a budou pokračovat 23. května v Bagdádu.

Jedním z hlavních problémů jednání je to, že chybějí záruky nevojenského zaměření íránského jaderného programu. Rusko na jedné straně žádá, aby je Teherán poskytl, a na straně druhé trvá na nutnosti podpořit vstřícné kroky Islámské republiky etapovitým zastavením a zrušením mezinráodních sankcí. Je íránský program vojenský? Tato otázka se musí řešit v rámci MAAE, soudí analytik Petrohradského Centra pro výzkum současného Blízkého východu Gumer Isajev:

Existuje určitá zaujatost USA a řady jiných zemí, které tvrdí, že íránský program má výhradně vojenský ráz. MAAE přece jen dovoluje práci s mírovým atomem, a hrozby toho, že má íránský program vojenský ráz, si vyžadují důkazy. Jsou v tom prvky informační války, jejíž cílem je diskreditace Íránu.

Jednání ve Vídni se mají stát snad další zkouškou upřímnosti snah Teheránu o spolupráci s MAAE. Má další příležitost potvrdit, že nemá jiné cíle kromě rozvoje mírového atomu.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_05_14/74663559/

Facebook komentáře