Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ilja Charlamov: Írán se připravuje na válku

  • iran-usa-israel
Téměř dvaapůlkrát zvýší Írán od března roku 2012 výdaje na obranu. Prohlásil to prezident Islámské republiky Mahmúd Ahmadinežád. Experti mají za to, že vojenská operace západních zemí a Izraele proti Íránu je stále reálnější a její následky pro region a celý svět budou nepředvídatelné. USA a Izrael jsou připraveny použít proti Íránu sílu, - soudí profesor Moskevské státní vysoké školy mezinárodních vztahů Sergej Družilovskij.

-Vojenský konflikt je dost dobře možný. Kdyby před tím nebyl Afghánistán, Irák a Libye, mohli bychom o tom ještě pochybovat. Teď ale USA cítí, že procvičily vojenské aspekty podobné operace, bleskové války. Problém je v něčem jiném – Írán nemá „pátou kolonu", jakou měl Irák a Afghánistán. Když existují lidé, kteří jsou připraveni spolu s Amerikou svrhnout režim, pak nemá bodové bombardování žádný smysl. Existuje jediný cíl – svrhnout režim, který je pro Ameriku a vůbec pro celý Západ kostí v krku.

Vedoucí činitelé izraelské rozvědky zatím oznámili, že Írán má údajně obohacený uran ke zhotovení 4 bomb a mírový ráz jaderného programu Islámské republiky není ničím víc než blufem. Podobné informace jsou nezbytné pro to, aby z Íránu udělali nepřítele a byla tak ospravedlněna možnost vojenské operace, - zdůraznil v interview pro Hlas Ruska expert z Ústavu orientalistiky Vladimir Sotnikov.

-Situace je výbušná. Existuje značná pravděpodobnost toho, že Izrael nebo USA zahájí vojenskou operaci proti Íránu. To je ovšem pouze pravděpodobnost, protože v USA začíná aktivní fáze předvolebního boje. A prezident Obama si netroufne zapojit se ještě do jednoho konfliktu, když nebyly vyřešeny konflikty v Iráku a Afghánistánu. Írán znamená největší hrozbu pro Izrael a tam mohou dospět k názoru, že je třeba vyřešit tuto otázku silou. Přičemž tvrdé sankce, které už působí proti Islámské republice, mají vliv na íránskou ekonomiku. Když dojdou tyto horké hlavy i přes varování Ruska, Číny a dalších zodpovědných členů mezinárodního společenství k závěru, že otázku je třeba vyřešit vojenským zásahem, pak budou následky těžké. Hrozí to nejen dalším regionálním konfliktem, ale i humanitární katastrofou pro celý Velký Blízký východ. Je to hrozba pro mezinárodní stabilitu.

Nepředvídatelné mohou být i ekonomické následky, protože prudce stoupnou ceny ropy. Přičemž embargo na dodávky íránské ropy do Evropy nezasáhne jen Írán, ale i samotnou Evropskou unii.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/03/65228616.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře