Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Gurbanguly Berdymuchamedov: Plyn máme i pro Nabucco

  • plynovod
Dnešní prohlášení turkmenského prezidenta je určeno summitu odborníků z kaspických zemí a EU, který se uskuteční v úterý 15. září v Baku. Problémem je, že Turkmenistán by musel plyn do Evropy posílat přes Írán a ten pro potřebu svých domácností plyn z Turkmenistánu téměř 20 let dováží. Jinou věcí je, zda by svolil s reexportem do zatím pomyslných potrubních systémů Nabucca. Pravděpodobně by váhal - s ohledem na skutečnost, že hranice v Kaspickém moři mezi ním a Turkmenistánem nebyla Turkmeny dosud uznána.

V úvahu připadá vybudování spojení z turkmenské části šelfu do potrubních systémů Ázerbajdžánu (SCP a BTC), ale i tomu se bývalý prezident Nijazov zvaný Turkmenbaši vehementně bránil. Dokonce dnes na pobřeží Kaspiku Turkmeni budují námořní vojenskou základnu. Není divu, protože tzv. Prikaspijskij projekt, který povede plyn další větví přes kazašský šelf do Ruska, je před dokončením. Zatím totiž Rusové i Číňané odebírají turkmenský plyn přes problematický tranzit proamerickým Uzbekistánem. Rusové celkově odebírají 2/3 roční těžby plynu, tedy 80 miliard kubíků, přičemž zásoby země jsou přibližně 20 trilionů kubíků (5. místo na světě v zásobách), ropy pak 12 miliard barelů.

Lze říci, že Turkmenistán je nyní osou, kolem níž se točí světová politika. Je tomu jen několik dní, kdy prezidenta Berdymuchamedova navštívil v Ašchabádu Venezuelan Hugo Chávez a nabídl mu členství v plynovém OPECu, do něhož sice už fakticky patří Rusko, Katar, Írán a Alžírsko, ale vstupem Venezuely a Turkmenistánu by došlo ke koncentraci proruské moci. I přes slušné těžební výsledky nikdo nezve třeba onen sporný Ázerbajdžán, který má, s ohledem na svoji územní velikost, poměrně velký kaspický šelf, který mu Írán, Turkmenistán, Kazachstán, ale i Rusko můžou závidět.

Protože Turkmenistán má naleziště plynu v kaspickém šelfu a pak až na druhé straně země, zhruba 100 kilometrů od afghánských hranic, lze Berdymuchamedovo sdělení chápat spíše tak, že země může dodávat do virtuálního Nabucca, ale rozhodně jí už nezbudou kapacity pro turkmensko-afghánsko-pákistánsko-indickou linii (TAPI), o níž šlo Američanům před deseti lety. Navíc, podle odborníků by pro tento druh afghánského plynovodu bylo nutno vyčlenit veškeré  exportované množství plynu, což by znamenalo i dobudování plynovodu (a tlakových stanic) od Kaspiku až k afghánským hranicím. Na to Turkmenistánu zatím nikdo nedal ani dolar, tudíž je sporné, zda by se Turkmeni do akce pustili velkoryse za své. Jak známo, plynovod TAPI měl být dokončen v roce 2010 a v plném provozu měl být od roku 2014.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře