Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Egyptský prezident: z Pekingu do Teheránu - budovat mosty

Dnes končí pobyt egyptského prezidenta Mohammeda Mursiho v Číně a ve čtvrtek zavítá do Íránu na konferenci Hnutí nezúčastněných zemí. Soudě podle všeho se Mursimu nepodařilo přimět Peking k tomu, aby podpořil výzvu adresovanou syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, aby okamžitě rezignoval. V Teheránu bude něco podobného absolutně nemožné, protože Írán je jedním z hlavních spojenců Sýrie.

  • egyptsky-prezident-z-pekingu-do-teheranu-budovat-mosty

Mursi přišel s podobnou výzvou ještě před svou cestou do Pekingu. Egyptský prezident teď horlivě prosazuje myšlenku vytvoření kontaktní skupiny zprostředkovatelů pro Sýrii, do které by patřily takové země jako Egypt, Saúdská Arábie, Turecko a Írán.

Teoreticky je samozřejmě vytvoření podobné skupiny možné, reálné šance ale nejsou žádné, domnívají se ruští experti. Boris Dolgov, expert z ruského Ústavu orientalistiky tvrdí, že zájmy těchto zemí jsou naprosto protikladné.

Myslím si, že Mursi má skutečně zájem na urovnání syrské krize, protože je to začátek jeho zahraničněpolitické činnosti, která spočívá v prosazování zájmů Egypta na světové scéně. Sotva se mu ale podaří usadit k jednacímu stolu opozici a syrské úřady. Když bude trvat na odchodu Asada, nebude otázka vyřešena. Jeho iniciativu čeká fiasko“.

USA už prohlásily, že v iniciativě Káhiry nevidí žádný smysl. Ministerstvo zahraničí oznámilo, že Teherán, to není část řešení, je to část problému. Téměř doslovně toto prohlášení opakovala i syrská opozice. Sergej Děmiděnko, expert-orientalista je přesvědčen, že sám Bašár Asad neodejde.

Bašár Asad neodejde, protože jeho odchod bude znamenat fyzickou likvidaci samotného Asada, celého Asadova klanu a je dost dobře možné, že i samotnou likvidaci obce alavitů. Pokud jde o postoj Mursiho, pak to nejspíš znamená, že režim padne. Nestane se tak brzy, ale potlačí ho“.

Samotná iniciativa nového egyptského prezidenta je odrazem jeho pokusu upravit zahraniční politiku Káhiry. Za Husního Mubaraka byla zaměřena na USA. Zatímco Mursi ji otáčí směrem k sousedům z regionu. Po svržení šáha a islámské revoluci v roce 1979 ještě nenavštívil Teherán žádný vedoucí činitel Egypta. Zařazení Íránu do kontaktní skupiny je gestem symbolickým. A na východě získává symbolika velice často materiální podobu.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_08_29/86599781/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře