Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

DIE WELT: „ČLOVĚK UŽ SE NECÍTÍ BÝT V AUSTRÁLII, MÁ POCIT, ŽE JE V DIKTATUŘE“

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Zdeněk Chytra

Sydney bylo dlouhou dobu považováno za vzor v boji proti Koroně. Nyní varianta delta způsobuje prudký nárůst počtu nových infekcí – a město přijímá drastická opatření. Zvláště postižená je jedna skupina obyvatel.
Corona-Regeln: „Man fühlt sich nicht mehr wie in Australien. Man fühlt sich wie in einer Diktatur“ - WELT
Corona-Regeln: „Man fühlt sich nicht mehr wie in Australien. Man fühlt sich wie in einer Diktatur“ - WELT
Lange galt Sydney als Vorbild im Kampf gegen Corona. Nun lässt die Delta-Variante die Zahl der Neuinfektionen und Todesopfer in die Höhe schnellen – und die Stadt greift zu drastischen Maßnahmen. Eine Bevölkerungsgruppe ist davon besonders betroffen.

  • die-welt-clovek-uz-se-neciti-byt-v-australii-ma-pocit-ze-je-v-diktature


Oficiálně je celé Sydney v lockdownu. Lidé by měli být od domova maximálně pět kilometrů, obchody jsou až na ty nejdůležitější zavřené, děti se učí online. Zákaz vycházení nyní platí již osmým týdnem, ale počet nových infekcí každý den stále stoupá.

Stát Nový Jižní Wales, ve kterém se nachází Sydney, má nyní přes 7400 aktivních infekcí. V nejhůře postižených okresech hlídkuje policie a armáda v ulicích a odhaluje část města, která zůstává skryta v turistických brožurách. 

Protože Sydney, stejně jako mnoho dalších velkých měst, je také rozděleným městem – mezi bohatými, kteří žijí hlavně na východě a severu města, a těmi méně privilegovanými na západě – kde v současnosti zuří varianta delta a kde se propast mezi sociálními třídami stále více prohlubuje. Protože na západě je mnoho domorodých obyvatel, uprchlíků, rodin arabského původu a lidí z tichomořského regionu, z nichž mnozí vykonávají ve městě méně lukrativní zaměstnání.

Z tohoto důvodu sílí hlasy těch, kteří kritizují, jak se město v době pandemie staví k těmto znevýhodněným sociálním vrstvám. Místní média již informovala o několika případech, kdy se občané ze západu města cítili „obtěžováni“ policií. Malaz Majanni, který má stejně jako jeho rodina Covid-19, pro Guardian řekl, že mu policie od stanovení diagnózy klepe každý den na dveře.

Strach z návštěvy policie je enormní.

Cílem je ověřit, zda je rodina skutečně doma. Otec rodiny uvedl, že při jedné z jejich prvních návštěv ho policie požádala, aby přišel ke dveřím, kde mu položili „dlouhé otázky“, a on zkolaboval, protože byl v té době vážně nemocný. „Bojím se návštěvy policie každé ráno,“ řekl. „Co když je jednou propásnu?“

Muhamod Tissini, řemeslník v obzvláště těžce postižené oblasti na západě města, také popsal, jak přítomnost policie způsobuje lidem strach a nepohodlí. „Cítím se nepříjemně, připadám si jako v policejním státě,“ řekl. “A teď, se zjevně zvýšenou vojenskou přítomností, už se necítím jako v Austrálii. Mám pocit, že jsme v jakési diktatuře.“

Kvůli přísnějším omezením a využívání armády nyní bují na jihozápadním předměstí “třídní problém”, potvrdila australské televizní stanici ABC Hanan Doverová, psycholožka z tohoto regionu. „Protože současně na sociálních médiích vidíme obyvatele východních předměstí chodit venku bez roušek a sociálních a bez sociálního odstupu,“ řekla. 

Rostoucí frustraci tamních občanů potvrdil i sociální demokrat a opoziční politik Tony Burke, jehož obvod je na západě města. Ty hlídají policisté a vojáci, zatímco současně sledují lidi, „kteří se zdají, že si na pláži Bondi dělají vše, co chtějí“.

Rozdíly nemohou být ve skutečnosti drastičtější: Zatímco na populárních plážových předměstích v Bondi a Manly bohatí Sydneysané sportují na pláži nebo surfují v moři a lidé na fórech t´šchto mestských čtvrtí na Facebooku debatují o nejlepším „jídle s sebou“, na západě město částečně uzavřelo celé bytové domy. Ale denně jsou zde zaznamenány stovky infekcí, zatímco například Manly za poslední dva týdny zaregistroval pouze dva případy.

Podle Burkeho to není dáno chováním lidí na Západě, ale jejich pracovními podmínkami. „Nemáme tolik lidí, kteří by mohli dělat svou práci z domova z notebooku,“ řekl Burke. „Jsme v práci v mnoha různých částech Sydney: vyskládávání regálů, řízení vozidel, logistické práce a péče o seniory.“

Mnoho lidí má více zaměstnání a žije ve velkých domácnostech. “V mnoha případech je v domě více lidí než pokojů.” Proto je nyní mnoho lidí na Západě naštvaných na “dvojí metr”, který ve městě panuje.

Ale rozděleno je nejen Sydney: Západ a východ Austrálie se také staví proti sobě v boji proti pandemii. Zatímco velké části východního pobřeží jsou zablokovány, západní australský premiér Mark McGowan jde do opozice vůči zbytku země. V rozhovoru pro Sky News tento týden řekl, že ve svém (aktuálně bez Covid-free) stavu bude i nadále pokračovat ve strategii s nulovým výskytem Covidu-i když bude dosaženo očkování na 80 procent.

To by účinně izolovalo Západní Austrálii od zbytku země. Protože australský premiér Scott Morrison slíbil, že se Austrálie znovu otevře a bude žít s Kovidem, jakmile očkování dosáhne požadovaných procent.

zdroj: https://realitadne.eu/die-welt-clovek-uz-se-neciti-byt-v-australii-ma-pocit-ze-je-v-diktature/

Facebook komentáře