Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dá se íránská rovnice vyřešit bez Izraele?

  • iran-uran-mahmud
Teherán nikdy nezastaví program obohacování uranu a nevidí příčinu pro to, aby uzavřel podzemní uranový závod ve Fordo. Íránský představitel v MAAE Alí Sahar Soltanie učinil toto prohlášení 4. května, krátce před zahájením dalšího kola jednání Teheránu se šestkou mezinárodních zprostředkovatelů (pět stálých členů RB OSN a Německo). Má být zahájeno 23. května.

Obě strany byly spokojeny s prvním seznamovacím kolem, které se konalo 14. dubna v Bagdádu. Podle slov hlavy diplomatické mise EU, paní Catherine Ashtonové, očekávají se na dalším setkání konkrétní kroky zaměřené na dosažení komplexního řešení íránského jaderného problému. I když postoje stran zatím mají jen málo společného. Od Teheránu požadují, aby uzavřel svůj závod ve Fordo, který je pod kontrolou MAAE.

Teherán informoval o svém postoji ohledně závodu ve Fordo. Podstata je následující. Teherán závod neuzavře, přesto ale souhlasil s jeho nečekanými inspekcemi a za tímto účelem podepsal Dodatečný protokol ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Avšak pouze za podmínky, že oba dokumenty podepíše i Izrael. Mínění experta z Ústavu orientalistiky Borise Dolgova:

Demarše vůči Izraeli je tou kartou, která může pomoci Íránu. Je totiž známo, že Izrael vlastní jadernou zbraň, přestože to nepotvrzuje, a současně není účastníkem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Odvolání k situaci s izraelskou jadernou zbraní může sehrát svou úlohu.

Opačný názor má expert z Ústavu orientalistiky Vladimír Sotnikov.

Mám za to, že takový postoj Íránu jen sotva přispěje k řešení íránského problému. Izrael žádné dokumenty nepodepíše. Řídí se politikou dvojsmyslnosti v tom, co se týká jaderného potenciálu.

Expert připomněl, že dosud nebyly shromážděny žádné důkazy toho, že Íránci tajně vyvíjejí jadernou zbraň. Vladiir Sotnikov pokračuje:

Zdá se mi, že Íránci - z prohlášení pana Soltanie je to zvlášť jasné – jsou si vědomi toho, že je nemají prakticky na čem chytit. Chtějí ale posílit svou pozici v nadcházejícím kole jednání. Mohli bychom se zeptat – Proč asi? Aby dosáhli určitých ústupků od západních účastníků šestky, kteří se vydali po cestě zpřísňování sankcí.

V průběhu nadcházejícího bagdádského kola mohou být požadavky mezinárodních vyjednavačů neurčitější, připouští Vladimír Sotnikov. Západní členové šestky potřebují pokrok při řešení íránského jaderného problému. Před volbami v USA na tom má zájem i Barack Obama. Podle nejnovějších vystoupení vedoucích činitelů Íránu má i Teherán zcela zjevně zájem o spolupráci s mezinárodním společenstvím. A dokonce i o obnovení vztahů s Amerikou, jak o tom hovořil vlivný politik Hašemí Rafsandžaní.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_05_05/73879595/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře