Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Čína zvyšuje rozpočet na obranu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Čínský rozpočet na obranu v roce 2011 vzroste oproti minulému roku o 12,7 % na cca 91.500 milionů USD. Experti však ujišťují, že reálné výdaje Číny na obranu jsou mnohem vyšší a že vojenská kapacita Číny je větší než Čína přiznává. Cílem Pekingu je udržení kontroly nad jihovýchodní Asii a snížení vlivu USA na Korejském poloostrově a na Taiwanu.

 

K navýšení rozpočtu na obranu zcela jistě přispěla i nedávná diplomatická potyčka s Japonskem o kontrolu nad ostrovy Diaoyu-Senkaku, na kterých se předpokládají velké nevyužité zásoby ropy a zemního plynu. 

„Naše vojenské výdaje jsou v porovnání s výdaji ostatních zemí nízké, co se týče poměru k HDP", řekl mluvčí rezortu obrany. "Všechny peníze půjdou na zkvalitnění našich obranných zařízení, infrastrukturu a vzdělání našich vojáků a přispějí tak ke zlepšení životních podmínek v armádě," pokračoval. Lidová osvobozenecká armáda má 2,3 milionu vojáků.

Nicméně asijské země nevnímají posilování čínské vojenské schopnosti s radostí. Minulý týden Filipíny vyslaly dvě vojenské stíhačky do sporné oblasti v Jihočínském moři a to poté, co byla filipínská loď v těchto vodách „obtěžována" čínskými hlídkami. Vietnam oficiálně protestuje proti čínskému vojenskému cvičení na ostrovech, na které si činí nárok obě země a Japonsko nasadilo stíhací perutě poté, co čínská letedla přeletěla nad ostrovy Diaoyu. 

 

Facebook komentáře