Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína vstupuje do války? Letadlo Pelosiové vzlétlo z Malajsie směr Tchajwan.

2.8.2022

Tajwanské noviny China Times hlásí, že Nancy Pelosiová, navzdory varováním Číny dnes dorazí na ostrov.

Pelosi bude doprovázet pět členů Kongresu z Demokratické strany. Návštěva se má konat dnes mezi 17:00 a 18:00 středoevropského času.
Pelosiho letadlo vzlétlo z Malajsie po 22 hodině středoevropského času.

Čína již řekla, že její armáda „nebude sedět nečinně se položenýma rukama“.

V předvečer plánované návštěvy Pelosi na Tchaj-wanu začíná Čína nová vojenská cvičení v Jihočínském moři.

Čínské námořní velení oznámilo, že cvičení proběhne od 2. Srpen od 00 do 6. srpna do 24.00 hod. místního času. Během tohoto období nebude povoleno vstoupit do těchto souřadnic žádné nepovolené lodě.

  • cina-vstupuje-do-valky-letadlo-pelosiove-vzletlo-z-malajsie-smer-tchajwan2

Na letišti v Taoyuanu na Tchaj-wanu byly hlášeny tři bombové hrozby s cílem narušit návštěvu Pelosiové.

Tchajwanská armáda v úterý uvedla, že je „odhodlaná, schopná a přesvědčená“, že může Tchaj-wanu zajistit bezpečnost a ochranu před rostoucími hrozbami ze strany Číny. Tchaj-wan to řekl kvůli možné návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která je v současné době na asijském turné.

Tchajwanské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že má předem různé pohotovostní plány a v reakci na „nepřátelské hrozby“ vyšle své vojáky.
U Tchajwanského průlivu v úterý přeletělo několik čínských stíhaček, řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj obeznámený se situací.

Čínský ministr obrany vydal prohlášení, ve kterém říká: „Pokud se někdo odváží oddělit Tchaj-wan od Číny, čínská armáda by neměla váhat jít do války bez ohledu na cenu. "

Čína ústy mluvčí čínského ministerstva zahraničí zopakovala své odhodlání tvrdě reagovat v případě návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi na Tchaj-wanu.

„Pellosiův itinerář pečlivě sledujeme, a pokud USA budou jednat bez ohledu na názory ostatních, Čína určitě přijme přísná a tvrdá opatření na ochranu suverenity a bezpečnostních zájmů,“ mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chu a řekl. Jing.

Podle posledních informací přiletěla z Malajsie předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Toto je druhá země, kterou navštívila během své návštěvy asijských zemí.

Letadlo Nancy Pelosiové se blíží k ostrovu Borneo. Mezitím je daleko od Tchaj-wanu, kde se čínské stíhačky již připravují na zadržení jejího letu. Její let sleduje více než 200 000 diváků na portálu Flightradar.

CNN přinesla další informace o nadcházející návštěvě

Podrobnosti o nadcházející návštěvě předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zveřejnila CNN s citováním informací od úředníků (ačkoli nejmenovaných) ve Washingtonu

Pelosi by měl zůstat na Tchaj-wanu přes noc, řekl CNN tchajwanský Pravda, zatím není jasné, kdy přesně Pelosi přistane v Tchaj-pei.

Americký představitel dodal, že představitelé obrany neustále sledují jakýkoliv pohyb Číny v regionu a vypracovávají plán, jak zajistit Pelosiovu bezpečnost.
South China Morning Post však napsala, že kvůli velké nespokojenosti Pekingu může být Pelosiová omezena na tranzitní pobyt na tchajwanském letišti, kde se setká s vedením ostrova.

Mezitím čínské ministerstvo zahraničí na brífinku varovalo před „vážnými politickými důsledky“ plánované návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu a zopakovalo, že jeho armáda „nebude nečinně stát.
„Chtěli bychom USA znovu zopakovat, že Čína je ve střehu a Čínská lidová osvobozenecká armáda nikdy nebude sedět nečinně se položenýma rukama. Čína podnikne rázné kroky a silná protiopatření na obranu své suverenity a územní celistvosti,“ odpověděl mluvčí ministerstva zahraničí Chao Li-jiang na otázku ohledně důsledků návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu.

„Co se týče opatření, pokud se odváží přiletět, počkáme a uvidíme,“ dodal Zao.

Bílý dům obviňuje Peking z přípravy vojenské provokace

Koordinátor strategických komunikací Národní bezpečnostní rady John Kirby uvedl, že Bidenova administrativa v pondělí podpoří Pelosiovou v cestě na Tchjwan.
„Chceme mít jistotu, že když cestuje do zahraničí, zvládne to bezpečně a spolehlivě, a my se o to postaráme. Neexistuje žádný důvod pro čínskou rétoriku. „Neexistuje žádný důvod k jakékoliv akci,“ řekl Kirby.

Na otázku, zda jsou Spojené státy připraveny bojovat s Čínou kvůli této návštěvě, Kirby odpověděl: „Naše politika zůstává nezměněna. Naše snaha o zachování svobodného, bezpečného a otevřeného Indopacifického regionu se nemění. "

Bílý dům obvinil Čínu z přípravy „vojenských provokací v následujících dnech“ kvůli možné návštěvě Pelosi na Tchaj-wanu.

„Zdá se, že se Čína připravuje na další kroky v nadcházejících dnech, které by mohly zahrnovat vojenské provokace,“ uvedl Bílý dům.

Domnívá se však, že Čína „nemá důvod využívat návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu jako záminku k agresi proti ostrově“.

Názor odborníka z MGIMO

Paní Pelosiová na rozdíl od USA nemá co ztratit, říká Henry Sardarian, doktor politických věd, děkan Fakulty managementu a politiky MGIMO.

“Co se týče Tchaj-wanu, pozice se třikrát změnila. Nejprve tam bylo napsáno, že letí na Tchaj-wan. Poté se objevila informace, že tento bod není v itineráři. Nyní se šíří zvěsti, že její letadlo pravděpodobně přistane na Tchaj-wanu. Pokud se tak stane, bude vyfocena s místními úředníky na letišti a oznámila, že její mise je splněna.

Paní Pelosiová je tak nepředvídatelná... Nemá co ztratit, je jí 82 let, víte, jak to myslím.. ale Amerika může ztratit svou pověst. Pokud jde o to ukázat světu, že jsme „byli Čínou přes koleno“ a demonstrovali, že „pokud se rozhodneme, nikdo nám neodolá“, je to poměrně krátkodobý výsledek. Následky však budou velmi vážné. Čína se momentálně co nejvíce distancuje od konfrontace Ruska se Západem, ale Západ ji tlačí k Rusku. "

Půjde Čína do extrému nebo ztratí tvář? Na tuto otázku je třeba dnes odpovědět.

Zdroj: https://www.facebook.com/%C4%8Cesk%C3%A9-n%C3%A1rodn%C3%AD-listy

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře