Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Čína jako větší strašák než Rusko?

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Na konferenci, která si připomněla 20 let vstupu ČR, Polska, Maďarsko do NATO, vystoupil i bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. Ten kromě ,,tradiční" ruské hrozby zmínil i Čínu, která ekonomicky i vojensky roste.

  • cina-jako-vetsi-strasak-nez-rusko

Konferencí se jako červená nit linulo téma hrozeb, kterým čelí dnešní svět. Kromě Ruska se poměrně hojně hovořilo i o čínské hrozbě, která se může v další dekádě zintenzivnit. Bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges, o kterém je známo, že říká to, co má právě na jazyku, prohlásil, že Čína tuto hrozbu může představovat, a možná ještě větší než Rusko. Podle Hodgese není ani vyloučeno, že do deseti let může vypuknout v nějaké formě vojenský konflikt s Čínou.

Jsou Hodgesovy obavy namístě, nebo jde jen o jakousi chiméru, která nemá relevantní odůvodnění? V tomto případě může mít bývalý velitel amerických sil v Evropě. Čína totiž roste nejen ekonomicky, ale také vojensky, což spolu těsně souvisí. Nedávné navýšení obranného rozpočtu však není jediným důkazem o tom, že Čína chce v dlouhodobé perspektivě svést s USA souboj o vojenskou supremaci.

Mluvíme zde o ,,horečném" zbrojení, jehož jsme svědky nejen na moři, kdy Čína může mít podle mnoha vojenských expertů 6 letadlových lodí do poloviny třetí dekády. Mimochodem Čína zahájila stavbu třetí letadlové lodi, jejíž ,,pracovní" název má být Šan-tung podle čínské provincie na východě země. Třetí letadlová loď (,,Typ 003") by měla představovat prozatimní technologický vrchol, neboť by měla být vybavena elektromagnetickým katapultem (EMALS). Mohla by na palubě nést letouny Chengdu J-20 nebo J-31, tedy dva čínské nejmodernější stíhače 5. generace.

Číně se podařilo také namontovat na hladinové plavidlo railgun, byť není jasné, zda je zbraň funkční. Nicméně v tom již předčila USA, které ve vývoji railgunů poněkud zaspaly. Osazení elektromagnetické zbraně na válečných lodích by Číně by pak poskytlo poměrně velkou výhodu oproti americkým plavidlům. Na ,,vzdušném" poli je pak Čína také aktivní. Na IDEXu ukázala nejnovější verzi mobilního laserového antidronního systému ,,Tichý lovec". Samostatnou kapitolou je pak vývoj nového letounu 5. generace J-20.

zdroj: https://www.securitymagazin.cz/defence/cina-jako-vetsi-strasak-nez-rusko-1404062757.html

Facebook komentáře