Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína bleskově posiluje své námořnictvo

Posilování čínské flotily pokračuje neuvěřitelně rychlým tempem, kterému se zdaleka nevyrovná žádné námořnictvo na světě včetně amerického.

Čínští spotteři zdokumentovali, že v šanghajských loděnicích Jiangnan Shipyard se aktuálně nachází v různém stupni rozestavěnosti patnáct(!) torpédoborců a jedna letadlová loď.

Jedná se o moderní torpédoborce typu 052D a zejména supermoderní 055, které se řadí k absolutní světové špičce.

  • cina-bleskove-posiluje-sve-namornictvo

Stavěnou letadlovou lodí je Typ 03, tedy již třetí jednotka, která se však bude od předchozích dvou, vycházejících z původně sovětských projektů, zásadně odlišovat. Plavidlo s výtlakem okolo 80 tisíc tun bude na mnohem vyšší technologické úrovni, bude vybaveno katapulty a z jeho paluby budou startovat mj. také letouny vzdušného radiolokačního průzkumu.

Do roku 2030 bude Čína disponovat čtyřmi plnohodnotnými údernými skupinami s letadlovými nosiči, čímž se přiblíží námořnictvu Spojených států, které bude mít v tu dobu v provozu devět až jedenáct letadlových lodí.

V současné době už je téměř jisté, že Rusko svoji druhou letadlovou loď do konce příštího desetiletí z finančních, ale i technických důvodů nepostaví a bude závislé na jediném plavidle Admirál Kuzněcov, které bude v tu dobu navíc už bezmála půlstoletí staré, byť částečně modernizované.

Ještě na konci 80. let se přitom počítalo s tím, že SSSR bude okolo roku 2000 provozovat čtyři letadlové lodě, z toho dvě s jaderným pohonem (jedna taková, Uljanovsk, už byla rozestavěna, druhá byla těsně před započetím stavby).

zdroj: https://www.eurasia24.cz/vojenstvi/item/2895-cina-bleskove-posiluje-sve-namornictvo

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře