Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bílý dům tají, zda Karzáího ještě považuje za spojence

  • karzuai-obama
Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs na tiskové konferenci odmítl jasně odpovědět na přímou otázku, zda USA nadále považují afghánského prezidenta Hamída Karzáího za svého spojence. Prohlásil jen, že „Karzáí je demokraticky zvolený vůdce Afghánistánu".

Když na něj novináři naléhali, Gibbs připustil, že Karzáího projev v Kandaháru je „znepokojující" a že americká vláda bude dál „používat silný slovník", a to do doby, než Karzáí vyřeší v Afghánistánu korupci.

Karzáího roztržka s USA odstartovala minulý týden, kdy prohlásil, že mohutné volební podvody v jeho prospěch byly zinscenovány Západem ve snaze o jeho diskreditaci, a po čemž následoval projev v Kandaháru, v němž afghánský prezident dokonce pohrozil, že se přidá k povstalcům. Afghánský poslanec Farúk Merenai sice veřejně zapochyboval, že by Taliban měl o Karzáího vůbec zájem, neboť o něm vždy mluvil jen jako o „loutce", nicméně vyostření vztahů s USA je na světě.

Robert Gibbs nyní připustil, že Bílý dům může zrušit plánovanou květnovou návštěvu Karzáího ve Washingtonu. Neshody s Karzáím měl sice Bílý dům takřka neustále, jejich nynější rozsah je přesto nečekaný. Jak se situace bude vyvíjet dál, není sice zatím jasné, faktem ale je, že Barack Obama nutně potřebuje dosáhnout v Afghánistánu nějakého „úspěchu", a tak se klidně může stát, že tímto termínem bude označováno nikoli vojenské ovládnutí země, ale "úspěšné" odstavení svého vlastního loutkového a zkorumpovaného prezidenta.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře