Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Afghánské volby: násilí, cynismus a nízká účast

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • afghan-volby
Volební den v Afghánistánu, kdy měli lidé rozhodnout o budoucím prezidentovi své země, se nesl ve znamení zpráv o volebních podvodech, útocích Talibanu a nečekaně nízké účasti, která byla ostudně malá i bez ohledu na to, že vlna násilí přiměla zavřít volební okrsky v některých částech země dřív, než bylo plánováno.

Voleb v roce 2004, které vynesly Hamída Karzáího do prezidentského křesla, se zúčastnilo kolem 70 procent oprávněných voličů, nyní, kdy Karzáí usiluje o prodloužené svého mandátu, který mimochodem už před časem vypršel, se k urnám dostavilo jen asi 40 až 50 procent voličů.

Navíc s zatím zdá, že snaha vlády cenzurovat média během voleb, kdy jim zakázala informovat o útocích Talibanu a násilnostech jako takových, přinesla víc škody než užitku, neboť se ukázalo, že mnozí voliči zůstali doma právě kvůli tomu, že neměli k dispozici dostatek důvěryhodných informací o bezpečnostní situaci. Když se pak v průběhu volebního dne začaly šířit zprávy o útocích, proud voličů mířících k volebním místnostem citelně zeslábl. Příliš nepomohlo ani to, že některé okrsky zůstaly otevřené ještě hodinu po oficiálně stanoveném čase.

Započalo tedy přepočítávání hlasů, nicméně pokud tyto volby Afgháncům něco daly, pak jen potvrzení pocitu, že se v zemi k lepšímu jen tak nic nezmění a že i po osmi letech americké okupace je třeba s Talibanem počítat jako s reálnou silou.

Bez ohledu na to všechno prezident USA Barack Obama označil volby v Afghánistánu za velký úspěch a dodal, že se nyní začne soustředit na „dokončení práce". Není jasné, zda se Obama pokouší rozčarování prodat veřejnosti jako úspěch, nebo zda už klesl tak hluboko, že považuje za vítězství vše, co není naprostý propadák. Jedno je ale zřejmé: pokud měl být den voleb v Afghánistánu dnem, kdy do země konečně dorazila demokracie, tamní násilí a korupce mohou začít slavit.

Facebook komentáře