Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zůstane skutečný autor anthraxových dopisů z roku 2001 záhadou?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • ivins-bruce
Americké ministerstvo spravedlnosti formálně uzavřelo osm let trvající vyšetřování anthraxových útoků z roku 2001, během nichž zveřejnilo stovky stran dokumentů a „přepis" z roku 2008, kterým se pokusilo z útoků obvinit dr. Bruce Ivinse.

Úřady se už dlouho snaží připsat anthraxové útoky Ivinsovi, navzdory tomu, že důkazy proti němu jsou víc než chabé. Například „přepis" z roku 2008 naznačuje, že Ivins sice dopisy se snětí slezinnou rozeslal, ale pak na to úplně zapomněl, nebo je mohl také odeslat během záchvatu náměsíčnosti, a tak o nich ani sám nevěděl.

Přestože úřady dál trvají na Ivinsovi coby pachateli, během vyšetřování bylo prověřeno přes tisíc podezřelých a vyslechnuto více než 10 tisíc svědků. Ivins v roce 2008, krátce po vytvoření údajného „přepisu", spáchal sebevraždu. Hned na to úřady oznámily, že antharaxové útoky páchal sám.

Ještě před Ivinsem přitom FBI v médiích obvinila jiného vědce, dr. Stevena Hatfilla. Ten se ale úspěšně ubránil u soudu, kde za křivé obvinění získal od státu odškodné 5,8 milionu dolarů.

 

Facebook komentáře