Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Voják vyloučen z poroty u vojenského soudu za souhlas s prezidentem

  • chadr-umar
Státní návladní i obhájci v rámci amerického soudního systému běžně vylučují porotce, u nichž mají pocit, že by jejich kauze mohli ublížit, nicméně vyloučení jednoho důstojníka z poroty u vojenského „soudu" s Omarem Khadrem přece jen donutilo mnohé zvednout obočí.

Jeho jméno nebylo sice zveřejněno, nicméně prokurátor ho vyloučil z poroty za to, že přiznal, že souhlasí s Obamovým povolebním prohlášením, podle něhož by věznice v Guantánamu měla být uzavřena.

Není jasné, zda to znamená, že zbylí porotci souhlasí s postupem vojenských tribunálů vůči zajatcům, nicméně většina z nich prohlásila, že v Iráku a Afghánistánu ztratili své blízké přátele. Z pohledu Khadra, který je obžalován ze zabití vojáka, je to jasná nevýhoda.

Khadrův proces vyvolává vlnu protestu ve světě a OSN upozorňuje, že tím vzniká nebezpečný precedent pro kauzy dětských vojáků. Omarovi, jinak občanovi Kanady, bylo v době zatčení patnáct let a celý případ proti němu je vystavěn výlučně jen na přiznáních, která z něho dostali vyšetřovatelé mučením.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře