Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Spojené státy ukázaly mučením svou pravou tvář

„Mučení je v přímém rozporu s tím, čím jsme.“ Řekl to americký prezident Barack Obama v reakci na nedávno zveřejněné informace o metodách, které při výslechu používala CIA. Senátor Angus King k tomu dodal: „To není Amerika, my takoví nejsme.“ A kongresman John Yarmuth zase tvrdil, že „jsme lepší“. Pravda je ale taková, že nejsme. Na podobných reakcích na šestisetstránkový dokument o systematickém mučení je něco bizarního. Představte si, že vás někdo zmlátí a pak ve světle důkazů začne tvrdit, že takový ve skutečnosti není, že to nebylo jeho skutečné já. Asi budete reagovat ve stylu: „Byl jsem si sakra jistý, že jsi to byl ty, když tvoje pěsti bušily do mé tváře.“ U státu je to stejné jako u lidí – jsou tím, co dělají.

  • vikendar-spojene-staty-ukazaly-mucenim-svou-pravou-tvar

Obama, King a Yarmuth vlastně tvrdí, že tu je jakási čistá Amerika, jejíž čistotu CIA jen poskvrnila. To je ale hloupý názor. Do Spojených států nevtrhli žádní nepřátelé. V době války se Američané chovali podobným způsobem. V devatenáctém století byl celý otrokářský systém postaven na mučení. Když Spojené státy začaly budovat své kolonie, docházelo k mučení Filipínců během války mezi Španělskem a Amerikou. V rámci programu Phoenix se CIA během války ve Vietnamu snažila získávat informace mučením elektrickými šoky, k tomu přidávala znásilňování, mlácení a hladovění. Spojené státy během své historie používaly mučení a pokaždé to ospravedlňovaly tím, že je třeba chránit zemi před krutým nepřítelem. Zvedaly se proti tomu protesty, ale ani jedna strana nepředstavuje „skutečnou Ameriku“. Ta totiž zahrnuje obě dvě. 

Jestliže někdo tvrdí, že Spojené státy jsou zemí s vysokými morálními hodnotami, vlastně podkopává boj s mučením a podobnými praktikami. Politický systém v USA je založen na tom, že lidé mají své stinné stránky a mohou moc zneužít. Proto je moc rozdělena mezi více subjektů. Spojené státy dokonce souhlasily s tím, že se samy do určité míry podrobí mezinárodnímu právu, aby se odlišily od autoritářských režimů a totalit. Moudří lidé se snaží skloubit touhu Američanů po výjimečnosti s nutností vědět, že mají své chyby a slabé stránky – stejně jako ostatní. Pokud se ale v USA chce někdo stát úspěšným politikem, musí hlásat, že jde o výjimečnou a zaslíbenou zemi.

V polovině dvacátého století si lidé jako Schlesinger a Niebuhr všimli, že čím více jsou si Američané vědomi svých stinných stránek a čím více se je snaží zvládnout vládou práva, tím více mají navrch nad totalitami, které podobný pohled odmítají. George W. Bush ale po útocích z 11. září vyhlásil, že Bůh pověřil Spojené státy rozšiřováním svobody do celého světa. A zároveň jeho vláda stále více ignorovala omezení, která byla po desetiletí vytvářena směrem k používání mučení. Tyto kroky nejdou proti tomu, jací jsou Američané, ale naopak to ukazují. Čím více si toho budou vědomi, tím větší je šance na změnu.

Autorem je Peter Beinartdec.

Zdroj: The Atlantic

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře