Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V USA po osmi letech „války proti teroru“ dál straší Al Kajdou

  • usamabin-laden
V době, kdy experti konstatují, že hnutí Al Kajda skomírá, má málo bojovníků i ideových stoupenců a čelí krizi, která ji ochromuje (podle zdrojů citovaných deníkem The Guardian jádro hnutí dnes tvoří šest až osm mužů, včetně bin Ladina a jeho egyptského zástupce Ajmána Zawahrího, a celkem má jen asi 200 členů), vysvětluje Obamova administrativa svým občanům, že je to stále vážná hrozba s „reálnou schopností" podniknout útoky proti Spojeným státům.

Války, které USA nyní vedou, sice podle činitelů americké vlády zatlačily Al Kajdu do defenzívy, nicméně se prý tato „organizace" nyní přeskupuje v Pákistánu, byť nikdo z nich nemůže nijak doložit své přesvědčení, že právě v této zemi se skrývá i Usáma bin Ládin, tedy pokud vůbec žije.

Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že strašení Al Kajdou už většinu Američanů nedokážou přesvědčit, aby podporovali celosvětovou americkou válku proti terorismu, nemluvě už o válce afghánské. Tento konflikt, který byl původně nejvíce spojený s osobou bin Ládina, už nemá podporu významné většiny Američanů.

Váleční ideologové se nevzdávají, a tak jeden „expert" z nechvalně proslulé Georgetownské univerzity varoval, že v okamžiku, kdy USA odejdou z Afghánistánu, nastane „masivní útok proti Spojeným státům".

I kdyby to ale byla pravda, osm let válčení už jasně prokázalo, že tímto způsobem nikdo terorismus „neporazí", naopak, ho v mnoha případech jen ještě podnítí.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře