Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Los Angeles zrušili oslavy Kryštofa Kolumba a nahradili je Dnem původních obyvatel

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Radnice v Los Angeles vymazala z kalendáře oslavy Kryštofa Kolumba a nahradila je Dnem původních obyvatel, protože Kolumbus je indiánskými aktivisty vnímán jako původce genocidy domorodců v Severní i Jižní Americe.

Proč se tak stalo, k tomu je třeba pochopit významné demografické změny v tomto městě. Zatímco ještě v roce 1940 tvořili bílí Američané 87 procent obyvatel města, dnes je to méně než čtvrtina. Většinu ve městě tvoří Hispánci, což jsou fakticky Američtí Indiáni. Bílí jsou demograficky nahrazováni a to se samozřejmě projevuje radikálními změnami.

  • v-los-angeles-zrusili-oslavy-krystofa-kolumba-a-nahradili-je-dnem-puvodnich-obyvatel

Proti rozhodnutí radnice protestují italští Američané, kteří Kolumba vnímají za svého, a stěžují si, že zrušení oslav povede k vymazání části jejich dědictví.

„Chceme slavit s vámi,“ říkají Indiánům italští Američané, „ale nechceme, aby to bylo na úkor Kryštofa Kolumba.“ Italští Američané požadují, aby byl svátek zachován, a pro oslavy Dne původních obyvatel byl vyhrazen jiný den.

To je ale pro komisi pro Americké Indiány v Los Angeles nepřijatelné. „Je třeba zrušit státní oslavy genocidy původních obyvatel,“ říká Chrissie Castro.

Radní Mike Bonin, který má italský původ, tvrdí, že jeho předci přišli do Ameriky něco budovat, a ne ničit.

Radní nakonec po bouřlivé debatě zrušení oslav Kryštofa Kolumba schválili poměrem hlasů 14 ku 1.

Trend vymazávání historie a odmítání všeho evropského je v současné době v USA na vzestupu. Ať už jde o bourání památníků, zakazování starých filmů, nebo přejmenování ulic či státních svátků, vše směřuje k vyvolání rasových třenic. Z ponižování jedné skupiny druhou ale nikdy nic dobrého nevzešlo.

Facebook komentáře