Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA: Výzvy k útoku na Írán i prodloužení Vlasteneckého zákona

  • barackobamax
USA by měly začít připravovat ochromující sankce proti Íránu a veřejně světu vyjasnit, že vojenský úder proti teheránu je možný v případě, že Írán bude dál pokračovat ve svém jaderném programu, radí Baracku Obamovi Bipartisan Policiy Center ve Washingtonu. „Pokud tvrdé sankce nepřesvědčí Írán, aby při jednáních vystupoval upřímně a vzdal se obohacování uranu, bude muset Bílý dům seriozně zvažovat možnost útoku na íránská jaderná zařízení pod vedením USA," konstatuje think tank, v němž působí republikáni i demokraté.

Podle autorů studie bude mít Írán příští rok dostatek štěpného materiálu k výrobě jaderné zbraně, což „ponechá Spojeným státům jen minimum času, aby zabránily jak vzniku jaderné islámské republiky, tak izraelskému útoku na íránská jaderná zařízení."

Není zatím jasné, jak na tuto výzvu k další válce Barack Obama zareaguje, protože v současnosti je zaneprázdněn prodloužením platností tří částí tzv. Vlasteneckého zákona. Zatímco ve své předvolební kampani tyto Bushovy výmysly rázně odsuzoval, nyní jeho ministerstvo spravedlnosti vyzývá Kongres, aby prodloužil všechny postuláty, kterým končí platnost, byť připouští, že je „ochotno zvážit" ochranu občanských práv, pokud ovšem „neoslabí prezidentovy pravomoci vyplývající z Vlasteneckého zákona".

Obama chce prodloužit paragraf 215, který umožňuje bezpečnostním orgánům přístup k záznamům knihoven a knihkupectví, a to s ohledem na zájmy „národní bezpečnosti". Americká knihovnická asociace proti tomuto bodu už roky protestuje s tím, že je přehnaný, a vyjadřuje obavu, že se odrazí na tom, kolik lidí si troufne číst literaturu považovanou z hlediska vlády za podvratnou.

Další prodloužení platnosti se má týkat paragrafu „osamělého vlka", který rozšiřuje definici „agenta cizí mocnosti" i na lidi, u nichž vláda nedokáže najít sebemenší napojení na zahraniční mocnost nebo teroristickou organizaci. A třetím bodem je paragraf 206, který umožňuje vládě odposlouchávat a monitorovat člověka veškerými dostupnými prostředky, na rozdíl od běžného soudního povolení k odposlechu telefonu nebo jiného přístroje.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře