Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA: Arabské státy musejí přestat nutit Izrael k podpisu NPT

  • glyn-davies
Americký velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Glyn Davies opakovaně varoval arabské státy, aby přestaly prosazovat nezávaznou rezoluci vyzývající Izrael, aby se přidal ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), protože by tím prý ohrozily blízkovýchodní „mírová" jednání.

„Musíme tomuto procesu vyslat pozitivní signál, nikoli negativní," prohlásil Davies. Američtí činitelé už dříve protestovali, když se ukázalo, že otázka izraelského jaderného arzenálu bude tématem jednání MAAE, a argumentovali, že je to „špatně načasované a nepotřebné". Otázka Izraele coby jediné jaderné mocnosti na Blízkém východě tím ale nemizí a bude stále naléhavější, přinejmenším z pohledu pokračujícího trendu přeměny Blízkého východu v zónu bez jaderných zbraní.

Izrael podpis NPT opakovaně odmítá s tím, že takový požadavek je nefér, přičemž Barack Obama podle všeho izraelský postoj podporuje a je názoru, že Izrael má nezadatelné právo vlastnit jaderné zbraně. Přitom americký prezident zkritizoval své vlastní hlasování o přeměně Blízkého východu v oblast bez jaderných zbraní, a připustil, že to z jeho strany byla „chyba".

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře