Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Trump: Rusko bylo naším spojencem, naším nepřítelem bylo Německo

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Globální koronakrize stále více tlačí klín do transatlantické aliance. To je zvlášť zřejmé ve vztahu mezi Německem a Spojenými státy.

  • trump-rusko-bylo-nasim-spojencem-nasim-nepritelem-bylo-nemecko

Zatímco přední představitelé berlínského senátu na konci týdne obvinili americkou vládu z toho, že přeplatila naléhavě potřebnou dodávku ochranných materiálů pro policejní a zdravotnická zařízení ve spolkovém hlavním městě, americký prezident Donald Trump zhodnotil vztahy  historickým pozoruhodným srovnáním.

Obě epizody ukazují na to,  jak by se mohlo po koronakrizi změnit globální uspořádání.


V této souvislosti byla věnována malá pozornost Trumpovu obvyklému vtipnému komentáři na TV Fox. Americký prezident naznačil, že jeho vláda by mohla považovat Německo za nepřátelskou moc, protože Washington a Berlín bojovaly proti sobě ve druhé světové válce.

Na druhou stranu Rusko bylo v té době spojencem Spojených států, uvedl Trump, který spojil svá prohlášení s obvyklými obviněními, že Německo těží ze Spojených států, především v členství v NATO.

„Rusko také bojovalo ve druhé světové válce. Ztratilo 50 milionů lidí. Bylo naším spojencem. Naším nepřítelem bylo Německo. Ale Německo by teď mělo být skvělé. V obchodě z nás profitovalo roky. Do NATO platíte příliš málo. Ale nemluvíme s Ruskem, mluvíme s Německem. Jak to, že mluvíme jen s některými, ne s ostatními, kde to končí?“ řekl Donald Trump.
   
V zásadě typický Trump: Počet 50 milionů je úplně mimo realitu a v žádném případě není historicky založen. Zároveň se distancoval od své vlastní provokativní hry, kdy se k německému původu: „Podívej, to je v pořádku, chci také mluvit s Německem,“ dodal. Nakonec šlo jenom o jeho vlastní rodinu.

Pokud by přenesl svou spontánní poznámku do konkrétní zahraniční politiky, Trump by revidoval celou dynamiku moci, která existuje od druhé světové války, poznamenaly britské noviny The Independent. To by se však také setkalo s hořkým odporem uvnitř republikánů a republikánského senátu.

Trumpův postoj je výrazem dlouhotrvajících obtíží v americko-německých vztazích, které se nyní projevují ve stresu koronakrize. Trump neskrýval svou averzi vůči kancléřce Angele Merkelové, která byla blízko bývalého prezidenta Baracka Obamy a opakovaně se od změny vlády ve Washingtonu otevřeně distancovala od jeho nástupce.

„Mravenci“ v Berlíně a Washingtonu se svými špatnými čísly, divnými srovnáními a unáhlenými obviněními pravděpodobně nebudou mít žádné konkrétní výsledky. Ukazují však zlomové body v globální struktuře.

Zatímco berlínský senátor vnitra Andreas Geisel obvinil USA z „aktu moderního pirátství“ a starosta Michael Müller rychle vzal obvinění jen z toho důvodu, že příkaz k ochranným maskám byl doručen příliš pozdě.

Trumpova tiráda se objevila těsně před dodáním ruských zdravotnických  pomůcek do USA.

Transatlantické přátelství vypadá jinak, končí článek na webu Telepolis.

zdroj: https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/trump-rusko-bylo-nasim-spojencem-nasim-nepritelem-bylo-nemecko/?fbclid=IwAR1nI3wSw0Ozxa-dF16wAQsMGyOkZNYrb9y7FJr3Ji0_7vUIfVLPdFqpi00

Facebook komentáře