Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Systém americké PRO není schopen zajistit bezpečnost

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Američtí experti stále častěji hovoří o neefektivitě globálního systému protiraketové obrany USA. Podle jejich názoru, skutečné bezpečnosti může být dosaženo pouze za jednacím stolem.

 

  • system-americke-pro-neni-schopen-zajistit-bezpecnost

O tom, že spolehlivost amerického systému protiraketové obrany Ground-based Midcourse Defense system (GMD) je silně zveličena, hovoří vojenští experti už dlouho. Podle jejich údajů dochází k haváriím a poruchám při zkouškách mnohem častěji, než by bylo možné očekávat. Před několika dny vlivný americký deník The Los Angeles Times oznámil, že GMD, dokonce i během testů, jen s obtížemi plní svůj úkol. K poslednímu úspěšnému sestřelu došlo téměř před šesti lety.

Experti se domnívají, že systém GMD, který nyní zahrnuje 30 záchytných raket, může překonat útok s použitím jenom několika bojových hlavic. Pro reálné geopolitické oponenty USA tento systém nepředstavuje žádnou hrozbu, tvrdí vojenský expert Viktor Litovkin:

To, že je americká protiraketová obrana budována proti KLDR a Íránu je mýtus. Ani jeden z těchto států nemá a v následujících dvaceti letech ani mít nebude rakety, které by byly schopny doletět do USA, nebo do Evropy. Celý systém je určen jenom k tomu, aby obklíčil Rusko a snížil jeho možnosti k zasazení odvetného úderu. Já se však domnívám, že plně ochránit území USA před ruskými raketami není možné. V současné době Američané systém zkoušejí proti samostatně vypuštěné jedné raketě. A z toho co víme, 50% startů nebylo úspěšných. Letět přitom mohou desítky raket, z nichž každá, kromě deseti bojových hlavic, ponese i falešné cíle!

Experti poznamenávají, že program globální PRO USA podrývá strategickou bezpečnost, která i nyní, i před 30 lety, stojí na doktríně vzájemně garantovaného zničení. Smlouva o omezení systémů PRO, která byla podepsána v roce 1972, tuto doktrínu jenom upevňovala, když oběma geopolitickým hráčům zakázala rozmísťovat systémy pro zachycení mezikontinentálních balistických raket. Avšak, v roce 2001 prezident USA George Bush mladší rozhodl o jednostranném odstoupení od zmíněné smlouvy. Ekonomika a zdravý smysl tehdy byly obětovány koncepci, podle které se na USA mělo nahlížet jako na nesporného světového vůdce. Od té doby se změnilo mnohé, avšak názor americké politické elity zůstal stejný. Místo konstruktivní spolupráce v rámci obecně přijatých mezinárodních právních norem se USA znovu snaží o dosažení silové nadvlády.
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_06_20/System-americke-PRO-neni-schopen-zajistit-bezpecnost-0179/

Facebook komentáře