Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Průzkum v USA: Většina proti útoku na Írán a nárůst chudoby

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • no-war-iran
Necelá pětina Američanů by podpořila útok na Írán i za situace, kdy by Teherán bez ohledu na mezinárodní sankce pokračoval ve svém jaderném programu.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, podle něhož by pro útok bylo jen 18 procent Američanů, zatímco 41 procent by podpořilo prohloubení sankcí a 33 procent by bylo pro diplomatické řešení.

Průzkum rovněž ukázal nižší pevnou podporu Izraele, než jak by se zdálo z postojů amerických politiků. Malým rozdílem - 50 procent proti 47 procentům - by Američané odmítli, aby USA vojensky bránily Izrael v případě, že by byl nevyprovokovaně napaden. Pokud by takový útok byl důsledkem izraelských činů, americkou vojenskou pomoc by odmítlo 56 procent Američanů.

A 66 procent z dotázaných dává přednost tomu, aby se USA v izraelsko-palestinském konfliktu chovaly neutrálně, zatímco 28 procent požaduje příklon k izraelské straně. To je oproti roku 2004 nárůst o 11 procent.

Zároveň ale klesá odpor Američanů vůči mučení - 56 procent proti mučení, 42 procent pro, přičemž 58 procent by ponechala pravidla pro mučení taková, jaká platí už od George Bushe.

Další statistika USA mezitím ukázala, každý sedmý občan Spojených států žije pod hranicí chudoby. V roce 2009 to bylo 43,6 milionu lidí - čili 14,6 procenta populace, zatímco o rok dřív „jen" 13,2 procenta. Počet chudých v USA je v současnosti nejvyšší od roku 1959, kdy vláda začala tento údaj sledovat. Chudoba podle očekávání roste hlavně mezi Afroameričany a po nich následují nehispánští bílí občané.

 

Facebook komentáře